Kuchnia tajska - Lech Tkaczyk

Kuchnia tajska

0,0

Kuchnia tajska kojarzy się nam z egzotyką. Zwłaszcza, że zgłębiając jej tajniki można się dowiedzieć, jak smakują mrówki, koniki polne czy szarańcza! Tajska sztuka kulinarna uznawana jest za jedną z najbardziej oryginalnych kuchni świata. Jej symbolem jest curry, podstawowym składnikiem ryż, a tajemnicę smaku stanowią lokalne, najostrzejsze na świecie przyprawy. Komponując je z wieprzowiną, mięsem drobiowym czy różnorodnością owoców morza, otrzymujemy całe bogactwo egzotycznych smaków i kolorów. Charakterystyczna dla kuchni tajskiej jest również dbałość o równowagę między pięcioma podstawowymi smakami. A łączenie lokalnych składników z pochodzącymi z innych stron świata pozwala tworzyć dania niezwykłe, co umożliwiają przepisy zebrane w tej książce. Warto spróbować!

Dodaj komentarz


Nie ukrywam, że lubię gotować. Często eksperymentuję a swoją uwagę skupiam na kuchniach egzotycznych z krajów spoza terenu Europy. Musiałem więc niejako zainteresować się powyższą książką. Kuchnia tajska słynie ze swoich noodle soup i pikantności potraw. Niektórych przepisów jednak nie zrealizujemy w naszych europejskich warunkach ze względu na dość ograniczony dostęp do oryginalnych i świeżych produktów. Mimo to warto spróbować swoich sił. Ja spróbowałem.


Kocham ten kraj, jeżdżę tam w każde ferie i w związku z tym zakochałam się również w tamtejszej kuchni. Oryginalnie serwują oni wiele bardzo pikantnych potraw, ale przez wzgląd na turystów nieco się to zmienia. Jeśli ktoś lubi chińskie potrawy, to te również powinny przypaść mu do gustu. Moimi pierwszymi ulubionymi potrawami były noodle soupki, które są tam niezwykle popularne. Generalnie świetna książka, pyszne jedzenie. Niestety czasami może pojawić się problem z dostaniem niektórych składników.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj