ebook Kuchnia koreańska - Paweł Albrzykowski

Kuchnia koreańska

Jesteś wielkim smakoszem? Lubisz dobrze i niedrogo zjeść? Własne zdrowie jest dla Ciebie najważniejsze? Chcesz móc w pełni korzystać z uroków życia do bardzo późnej starości? Oczywiście! Sposób na zaspokojenie Twoich potrzeb i pragnień znajdziesz w tym niewielkim kompendium. Właściwe odżywianie wszak to dobre samopoczucie, zdrowie, radość życia i witalność. W kolejnej, proponowanej właśnie Państwu pozycji z serii „Jeść zdrowo – żyć dłużej” przedstawiamy stosunkowo mało znaną w Polsce, a zdrową, lekkostrawną i niskokaloryczną kuchnię koreańską. Jest to pierwsza w naszym kraju tak dokładna, z wielką znajomością rzeczy napisana książka na temat szeroko pojętej kultury kulinarnej mieszkańców Półwyspu Koreańskiego. Dzięki zawartym w niej opisom i przepisom, będą mogli Państwo poczuć smak i aromat (często ziołowy!) Orientu, odkryć walory inaczej przyrządzonych świeżych i kiszonych warzyw, ryb, owoców morza, sera sojowego tofu, a także rozmaitych przypraw oraz ziół, przeważnie o właściwościach leczniczych. W tym tkwi atrakcyjność kuchni koreańskiej! Po prostu, jest smaczna i zdrowa, zachwyca swą oryginalnością, cieszy i oko, i podniebienie! Bez wątpienia należy ją poznać.

Dodaj komentarz


Skoro interesuje się kuchnią orientalną (co dałem wyraz w komentarzach pod innymi pozycjami) nie mogłem ominąć i tej książki. Szczególnie, ze kuchnia koreańska była mi całkowicie nieznana.
Wstęp wprowadza w zwyczaje kulinarne Korei, a dalej oczywiście przepisy. Przepisy bardzo ciekawe ale też i zaskakujące. Nalewkę żmijową to raczej w naszym kraju będzie trudno zrobić, bo żmije są chronione. Dla wszystkich, którzy nie boją się eksperymentów w kuchni.

Dark Noise - 28 czerwca 2013 07:30


Wspaniały przewodnik po kuchni koreańskiej. Dzięki tej książce poznamy wszystkie sekrety tej egzotycznej sztuki kucharskiej. Od zawsze lubiłam gotować, szczególnie interesują mnie dania, które pochodzą z Azji i innych egzotycznych krajów. Kiedy już opanowałam potrawy chińskie postanowiłam, że przyszedł najwyższy czas żeby zająć się kuchnią indyjską, w końcu tamtejsza kuchnia potrafi zadziwić nawet smakosza. Zasmakowałam w indyjskiej kuchni po mojej pierwszej wizycie w koreańskiej restauracji w Chinach, gdzie niezwykle smakował mi pies- koreańska specjalność, którą nie wszędzie można dostać.

Tralalalalalala - 25 czerwca 2013 20:54

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj