ebook Państwo - nasz wróg - Albert Jay Nock

Państwo - nasz wróg

Nock jako obywatel potężnego państwa, które nigdy nie było zagrożone z zewnątrz, rozpatruje państwo jako instytucję opozycyjną do wolności obywatelskich. Krytykuje je i jednocześnie bezlitośnie wytyka wszelkie wady systemu politycznego polegającego na demokracji parlamentarnej, przedstawicielskiej, i dobrowolnie przyjętym i ustanowionym aparacie władzy państwowej, stopniowo zamieniającym obywatelom ich wolność na państwową opiekuńczość. Jego tezy są w Stanach Zjednoczonych zwalczane przez demokratów i wszelkiego rodzaju zwolenników państwowego kryptosocjalizmu, ale są też jednocześnie głoszone i rozwijane przez wyznawców poglądów konserwatywnych i zagorzałych indywidualistów, zwolenników swobód obywatelskich oraz odpowiedzialności za siebie i za swoje uczynki.

Dzieło Nocka zawiera niezwykle ożywczy intelektualnie i ponadczasowy zbiór refleksji na temat państwa, społeczeństwa oraz dziejów. Państwo - nasz wróg powstawało w czasie, gdy triumfy święciły bolszewizm, hitleryzm, faszyzm, a w Stanach Zjednoczonych wprowadzano Nowy Ład. Autor wbrew wszystkiemu żywił jednak przekonanie, że każde, nawet najbardziej potężne państwo, czeka kiedyś upadek, gdyż jest wrogiem społeczeństwa.

Dr Jakub Wozinski, autor Dziejów kapitalizmu

W literaturze z zakresu teorii państwa często podkreśla się, że państwowa władza pochodzi od społeczeństwa. Nock zgadza się oczywiście z tym stwierdzeniem, ale nie dlatego, że geneza władzy państwa wynika z kontraktu, czy jakiejś formy społecznej zgody. Władza pochodzi od społeczeństwa, ponieważ jest od społeczeństwa wyszarpana i skonfiskowana. Państwo żywi się zasobami społeczności i na niej żeruje, zwiększając swoje prerogatywy podbojem. Obraz przedstawiony przez Nocka jest trochę uproszczony, ale w gruncie rzeczy zawiera ziarno historycznej prawdy obecne w historii niemal każdego państwa.

Dr Mateusz Machaj, Instytut Edukacji Ekonomicznej im. Ludwiga von Misesa

Niniejsze wydanie dedykowane jest "JEDNOOSOBOWEJ MNIEJSZOŚCI", by mogła cieszyć się swym prawem do Życia, Wolności i Własności.

Albert Jay Nock