ebook Ośrodki turystyczno-zdrowotne nauczycieli i kolejarzy w okresie międzywojnia (Budowane i utrzymywane w systemie dobrowolnych opodatkowań) - Stanisław Piekarski

Ośrodki turystyczno-zdrowotne nauczycieli i kolejarzy w okresie międzywojnia (Budowane i utrzymywane w systemie dobrowolnych opodatkowań)

Celem niniejszej monografii jest zaprezentowanie problematyki budowania, a następnie utrzymywania w systemie dobrowolnych opodatkowań sanatoriów, domów zdrowia i domów wypoczynkowych nauczycieli i kolejarzy II Rzeczpospolitej. W niniejszym opracowaniu podjęto prace zmierzające do ustalenia: 1. Czynników determinujących tworzenie modelów organizacyjno-funkcjonalnych sanatoriów, do-mów zdrowia i domów wypoczynkowych budowanych i utrzymywanych przez nauczycieli i kolejarzy w systemie dobrowolnych opodatkowań. 2. Zakresu, rodzajów, form, intensywności i efektywności działalności rozpatrywanych ośrodków zdrowotno-wypoczynkowych oraz zarysowanie ich znaczenia w życiu różnych grup zawodowych i członków ich rodzin. 3. Określenia czynników determinujących tworzenie modelów organizacyjno-funkcjonalnych sanatoriów, domów zdrowia i domów wypoczynkowych budowanych i utrzymywanych w systemie dobrowolnych opodatkowań. 4. Korelacji zachodzących między rodzajami ośrodków zdrowotno-wypoczynkowych, ich rozwiązaniami organizacyjno-funkcjonalnymi, a możliwościami realizacji różnych rodzajów i form działalności prozdrowotnej i turystyczno-rekreacyjnej. 5. Roli jaką pełniły sanatoria, domy zdrowia i domy wypoczynkowe budowane i utrzymywane w systemie dobrowolnych opodatkowań w realizacji polityki państwa polskiego w dziedzinie ochrony zdrowia oraz rozwoju turystyki i rekreacji. 6. Stosowanych systemów finansowania realizowanych inwestycji, a następnie funkcjonowania „środowiskowych” sanatoriów, domów zdrowia i domów wypoczynkowych w okresie II RP. 7. Powojennych losów wznoszonych w latach II RP sanatoriów, domów zdrowia i domów wypoczynkowych.