ebook Opowieść wigilijna - Christine Merrill,Karol Dickens,Charles Dickens

Opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna to opowiadanie Karola Dickensa nawiązujące do Wigilii Bożego Narodzenia. Opowiadanie Karola Dickensa jest moralitetem w stylu wiktoriańskim. Pokazuje głębokie doświadczenie i przemianę skąpca Ebenezera Scrooge’a, zachodzącą w czasie nocy wigilijnej. Jest on samotnikiem, nielubiącym ludzi, a dbającym jedynie o pomnażanie swojego majątku. W noc wigilijną ukazuje mu się duch Jakuba Marleya – jego zmarłego partnera w interesach, cierpiącego pod ciężarem łańcucha win, który wykuł sobie za życia. Ta wizyta ma uchronić Scrooge’a przed podobnym losem. Początkowo nieufny, Ebenezer zmienia zdanie pod wpływem wizyt kolejnych duchów: Ducha Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha Obecnych Świąt i Ducha Świąt przyszłych. Pokazują one bohaterowi sceny z jego życia przeszłego, teraźniejszego i przyszłego. Przerażony wizją samotnej śmierci, Scrooge pojmuje beznadziejność takiego trybu życia i nastawienia do innych ludzi, staje się z powrotem szczodrym, serdecznym człowiekiem, jakim był za młodu, przed śmiercią siostry, jedynej jak się zdawało osoby, która kiedykolwiek się o niego troszczyła.

Dodaj komentarz


Książka z dzieciństwa chyba każdego człowieka ja bynajmniej nie znam osoby która by nie wiedziała co to jest.Pięknie ukazana historia sknery i dusi grosza można z niej dużo wywnioskować.Nie wiem dlaczego ale nie wyobrażam sobie świąt bez tej opowieści.Pamiętam jak się jeździło na nią do kina albo jak się ją oglądało w telewizji lub jak się ją czytało w szkole ta książka to po prostu klasyk

Sandra Bąk - 24 lutego 2014 19:50


Książka ta jest dobrze znana większości ludzi, ponieważ również można powiedzieć, że należy ona do klasyki. Często jest ona prezentowana jako książka dla dzieci i młodzieży, jednakże morał, który ze sobą niesie może również dać dużo do myślenia ludziom dorosłym. Książka jest przyjemna, łatwa w odbiorze, a do tego dość krótka, dzięki czemu nie sprawi ona kłopotu przeciętnemu odbiorcy. Dodatkowo jak wiele książek kończy się ona pozytywnie i pozwala uwierzyć, że świat nie jest taki zły, a ludzie się zmieniają.

Tralalalalalala - 19 czerwca 2013 13:51


"Opowieść Wigilijna" jest to klasyk, z którym bez wątpienia zetknął się każdy. Zaczynając od bajki w przedszkolu, czy oglądając ją co roku na religii przed świętami. wydaje mi się jednak, że warto jest przeczytać oryginał. Bez wątpienia jest to lektura, którą przeczytam mojemu dziecku, jedna z tych, które daja nam do myślenia, jak również jedna z moich ulubionych bajek. Pokazuje nam w jaki sposób dobrem możne przezwyciężyć zło. Bo warto być człowiekiem. Wszystkim, starym i młodym z całego serca i gorąco polecam tą niesamowitą książke.

Ija - 7 czerwca 2013 20:35


Chyba każdy spotkał się z „Opowieścią wigilijną”, czy to w szkole, czy też w telewizji. Interpretowana i omawiana wzdłuż i w szerz historia egoistycznego Scrooge’a, który pewnej nocy przechodzi przemianę. W zgrabny sposób ukazany przekaz, iż nie jesteśmy pępkiem świata i ważne jest, by pomagać innym. Bo to, co dajemy, kiedyś do nas wróci. Mimo że już tak wiele razy wałkowana, historia pozostaje ponadczasowa.

YoAnna - 17 maja 2013 16:49


Tak, nie ma osoby, która by jej nie znała. Magluje się ją w szkole, przerabia na tysiąc sposobów w filmach i bajkach... Nic nie jest w stanie sprawić, by nie była nudna po tylu spotkaniach z nią.

Aleksandra Skibińska - 27 marca 2013 21:02


No cóż, nie ma chyba osoby, która nie znałaby Opowieści wigilijnej. Ja czytałam już ją x razy i za każdym razem odkrywam ją na nowo. To chyba taka magia!;)

Zakurzona półka - 26 marca 2013 19:16


Niby każdy zna, ale z wielości ekranizacji, fabularnych, animowanych, na motywach, wykręconych, przekręconych, komediowych i tym podobnych. Warto jednak znać oryginał, warto, bo Dickens miał świetne pióro.

Agnieszka Kolano - 26 marca 2013 00:40


Dickens po raz kolejny pokazuje, że jest powieściopisarzem, który potrafi pisać na każdy temat. Z jednej strony jest to opowieść dla dzieci pełna świątecznego ducha, a z drugiej strony niesie przesłanie, które głęboko porusza i każe nam się zastanowić nad własną naturą.

Artem - 25 marca 2013 17:26


To historia uniwersalna, piękna i warta lektury. Dla mnie raczej na jeden raz, ale raz na pewno trzeba przeczytać, bo morał płynie z niej dobry.

Kasia Pietraszko - 25 marca 2013 15:53


Niezwykle pouczająca historia, która jest i będzie aktualna przed każdymi świętami, bo w tym czasie polecam ją czytać jak i oglądać. Powstało tyle ekranizacji, że warto po przeczytaniu którąś obejrzeć. Magia świąt potrafi zmienić każdego!

Katicaa88 - 22 marca 2013 18:16


Historia ponadczasowa, pełna mądrości ale też płynącego optymizmu. Daje wiarę, że każdy, z pozoru nawet najgorszy człowiek, może przemyśleć i zmienić swoje życie na lepsze.

Algiz - 20 marca 2013 18:14


Morał "Opowieści Wigilijnej" jest na tyle ponadczasowy, że każdy czytelnik powinien z niego brać naukę. Główny bohater uczy się, że myślenie tylko o sobie na dłuższą metę nie popłaca, oraz że dobre relacje z ludźmi są bardzo ważne.

Daria Zychowicz-Kluba - 20 marca 2013 14:39

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj