Ojciec chrzestny

Ojciec Chrzestny to jedna z największych powieści XX wieku, sprzedana w ponad 20 milionach egzemplarzy, wsławiona obsypanym Oscarami filmem Francisca Forda Coppoli z genialną rolą tytułową Marlona Brando. Opowieść o honorze i nienawiści, szacunku i pogardzie, miłości i śmierci. Motto książki stanowi cytat z Balzaca - "Za każdą wielką fortuną kryje się zbrodnia". Don Vito Corleone jest Ojce Chrzestnym jednej z sześciu nowojorskich rodzin mafijnych. Tyran i szantażysta (słynne powiedzenie "mam dla ciebie propozycję nie do odrzucenia"), a zarazem człowiek honoru, sprawuje rządy żelazna ręką. Jego decyzje maja charakter ostateczny. Wśród swoich wrogów wzbudza respekt i strach, wśród przyjaciół zasłużony, choć nie całkiem bezinteresowny szacunek. Kiedy odmawia uczestnictwa w nowym, intratnym interesie, handlu narkotykami, wchodzi w ostry, krwawy konflikt z Cosą Nostrą. Honor rodziny może uratować tylko najmłodszy, ukochany syn Vita Michael, bohater wojenny. Czy okaże się godnym następcą Ojca Chrzestnego?

Dodaj komentarz


Fantastyczna pozycja! Polecam każdemu! Trzyma w napięciu do samego końca. Cały czas coś się dzieje... Wielowątkowa, składająca się na końcu w jedna spojną całość. Mario Puzo jest jednym z moich ulubionych pisarzy własnie ze względu na swobodny styl pisania, zrozumiały dla każdego czytelnika, aczkolwiek wydaje mi się, że jest to książka przeznaczona dla odbiorców pełnoletnich. Wiągająca opowieść o srodowisku mafijnym w Stanach Zjednoczonych jest jedną z najlepszych, które przeczytałam.


Swietna ksiazka, ktora dzieki filmowi Francisa Forda Coppoli chyba kazdy zna. Jesli widzieliscie film, to ksiazke tez musicie przeczytac. Fascynujaca historia mafijnej rodziny nowojorskie poprzez jej trzy pokolenia. Mamy w niej honor i milosc, nienawisc i smierc, zawisc, podejrzenia, intrygi, zabojstwa, prowokacje i szantaz. Opowiada o mechanizmach przejmowania i sprawowania wladzy w srodowiskach mafijnych i utrzymaniu kontroli nad nimi. Goraco polecam.


Bardzo wartościowa książka, którą każdy powinien przeczytać. Zdecydowanie polecam każdemu!

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj