Nogi Izoldy Morgan - Bruno Jasieński

Nogi Izoldy Morgan

0,0

Tom zatytułowany Nogi Izoldy Morgan zawiera trzy opowiadania oraz trzy manifesty Brunona Jasieńskiego. Tytułowy przesyconą groteską utwór powstał we Lwowie w 1923 roku. Autor dał w nim wyraz swoim awangardowym ambicjom, tym razem wyrażonym w formie utworu prozatorskiego.

Inny charakter ma niesamowite opowiadanie Klucze, opublikowane po raz pierwszy na łamach lwowskiego czasopisma „Torpeda” i pozostające przez wiele lat w zapomnieniu. Zamieszczenie go w niniejszym zbiorze jest jego pierwszą książkową publikacją. Z kolei utwór Nos powstał w Związku Radzieckim i jest zręczną groteską wymierzoną przeciwko hitlerowskiej ideologii rasowej.

Czytelnik znajdzie także w książce trzy głośne swego czasu manifesty artystyczne pióra Jasieńskiego. Są to: W sprawie krytyki artystycznej, W sprawie poezji futurystycznej oraz Do narodu polskiego. W sprawie natychmiastowej futuryzacji życia. Wszystkie trzy pochodzą z 1921 roku, najbardziej obrazoburczego okresu w literackim życiu Jasieńskiego.

Dodaj komentarz


Szczególnie spodobały mi się "Klucze". Jednak pozostałe dwa opowiadania również są wspaniałe.


"Nogi Izoldy Morgan" to ciekawy zbiór mniej i bardziej znanych utworów Jasieńskiego. Groteska i awangarda. Do tego manifesty autora. Ciekawa pozycja, ale nie dla wszystkich.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj