ebook Niemiecki bękart - Camilla Läckberg

Niemiecki bękart

Jakie tajemnice z przeszłości mogą tłumaczyć dzisiejsze złe postępki? Dlaczego matka Eriki Falck wśród rupieci na strychu zachowała hitlerowski medal? To pytanie nie daje spokoju Erice, która postanawia odwiedzić emerytowanego nauczyciela historii, aby dowiedzieć się czegoś więcej o tym medalu. Jednak mężczyzna zachowuje się dziwnie, nie potrafi odpowiedzieć na jej pytania, a dwa dni później zostaje zamordowany.

Camilla Läckberg zręcznie splata współczesne wydarzenia z przejmującą opowieścią o losach młodej Szwedki żyjącej w pierwszej połowie lat czterdziestych ubiegłego stulecia. Szwecji udało się uniknąć losu sąsiedniej, okupowanej Norwegii, a społeczeństwo szwedzkie było podzielone na tych, którzy pomagali swoim pobratymcom, i tych, którzy sprzyjali niemieckim okupantom.

Saga kryminalna Camilli Läckberg osiągnęła światowy sukces czytelniczy. To nie tylko mroczne thrillery, ale również doskonałe powieści obyczajowe, znakomicie oddające klimat współczesnej szwedzkiej prowincji. Od lat zajmują czołowe miejsca na europejskich listach bestsellerów. Książki Läckberg przetłumaczono na ponad 35 języków. Jesienią 2011 roku rozpoczęły się zdjęcia do międzynarodowej produkcji filmowej „Morderstwa we Fjällbace”, osnutej na kanwie jej powieści.

Camilla Läckberg, jedna z najciekawszych szwedzkich pisarek, uznawana za mistrzynię skandynawskiego kryminału. Jest także autorką książeczki dla dzieci i dwóch książek kulinarnych.

Dodaj komentarz


Wbrew pozorom i oficjalnemu „przydzieleniu” tej powieści do serii o komisarzu Hedströmie nie jest to historia bezpośrednio z nim związana. Znajdziemy tu nieco inne klimaty, tajemnice przeszłości i małe co nieco o historii Szwecji z okresu II wojny światowej. Czy to oznacza, że miłośnicy wymienionego cyklu powinni podarować sobie lekturę tej części? Z pewnością nie. Historia jest wprawdzie odmienna, ale też trzyma w napięciu.


Musiałam nieco odpocząć od przygód Patrika Hedströma z Fjällbace. Książka wprawdzie zalicza się do serii o wspomnianym komisarzu, ale jest go tu niewiele. Ta powieść Lackberg jest utrzymana w nieco innych klimatach, ale nie oznacza, że nie jest godna uwagi. Na pozór jest to kolejna historia kryminalna, ale tajemnicze wątki z przeszłości troszkę temu przeczą. Dowiemy się nieco o przeszłości Szwecji z czasów drugiej wojny światowej (mimo, że Szwecja była neutralna). Całkiem przyjemna odmiana.


Ericka Falck i Patrik Hedström wkraczają do akcji już po raz piąty. Tym razem czytelnikom dane jest poznać trochę tajemnic rodzinnych głównej bohaterki. Książka jest intrygująca i wciąga już od pierwszych stron. Fabuła jest interesująca i dopracowana, postacie wyraziste, wątek kryminalny stoi na dobrym poziomie. Czytało się całość szybko i bez znużenia. Polecam fanom serii, jak i dobrych kryminałów. Warto.


Piąty tom z serii o przygodach Ericki Falck i Patrika Hedströma. Camilla Läckberg po raz kolejny przenosi czytelnika do pozornie spokojnej mieściny Fjällbacka, by tym razem odsłonic nieco rodzinnej tajemnicy z życia Ericki. Jest to jedna z lepszych ksiażek całej serii. Oczywiście wszystkie sa wciągające i niezwykle intrygujące, ale są dobre i lepsze i tą zaliczyłabym do tych lepszych. "Niemiecki bękart" to niezmiernie intrygujący tytuł i jeszcze przed przeczytaniem czytelnik stawia sobie dużo pytań. Zeby na nie odpowiedzieć należy książkę po prostu przeczytać


Powieść psychologiczno-kryminalna z wątkami obyczajowymi (choć niektóre z nich wydadzą się nieco wydumane). Oczywiście nie zabraknie dobrej akcji. Niby kryminał, a jednak coś więcej.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj