ebook Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz? - Dariusz Michalski

Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?

Dziesiąta rocznica śmierci Czesława Niemena (17 stycznia 2014) jest okazją do przypomnienia nie tylko osoby, powikłanego życiorysu, drogi artystycznej oraz przede wszystkim nagranych płyt, ale też oceny: czy naprawdę był Wielki? czy i dlaczego pozostał Idolem?
Kanwą tej książki jest to, co u Niemena było i po Niemenie pozostało najważniejsze: jego muzyka. Osnową zaś rozmowy autora książki z twórcą tej muzyki, jego wypowiedzi i zwierzenia oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło. Również autokomentarze artysty do jego piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane przez autora niemal od początku kariery solowej Niemena. A także wypowiedzi jego mentorów, współpracowników i przyjaciół, między innymi Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób i koncertów artysty), reżyserów: Bernarda Forda Hanaoki, Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego i Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka) a także Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida). Skarbem samym w sobie są wypowiedzi radiosłuchaczy o Niemenie – w jego antenowej obecności. Ponadto wiele nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji, kulisy intryg przeciwko Niemenowi, jego powrót do San Remo.

 

Dodaj komentarz


Dobrze napisana biografia: dużo tu słów samego Niemena. Autor stara się pokazać tę postać w sposób jak najbardziej bezstronny. Nie ma tu mocnych ocen czy radykalnych rozwiązań. Widać, że Michalskiemu nie chodzi o stworzenie jednoznacznego portretu, ale raczej o ukazywanie wielowymiarowości artysty. Inspirujące! Plus zdjęcia: naprawdę dużo nieznanych materiałów!


Biografia o wielkim i niezwykłym człowieku. Bez idealizowania. Wojskowy inżynier, uczestnik walk o niepodległość USA oraz w obronie niepodległości Polski. Szanowany nawet przez wrogów.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj