ebook Napoleon - Jan Kochańczyk

Napoleon

Napoleon podporządkował sobie Kościół francuski, a po ogłoszeniu Cesarstwa udowodnił światu, że jest znacznie potężniejszy od papieża. Państwo Kościelne traktował jako swoje lenno i chciał zmusić Piusa VII, by zrezygnował z atrybutów władzy świeckiej. Papież zaprotestował. W roku 1809 został przymusowo wywieziony z Rzymu do Sawony. Do Stolicy Apostolskiej wrócił dopiero w roku 1814, gdy Cesarstwo chyliło się do upadku, a zaćmieniu uległa gwiazda Napoleona.

Bóg wojny umierał, ale przygotowywał rychłe zmartwychwstanie. Stał się wzorem dla późniejszych nadludzi. Był geniuszem propagandy, z którego pomysłów korzystali potem w nowych warunkach Hitler, Stalin, Mao Zedong, a nawet DOBRZY przywódcy duchowi XX wieku - Gandhi lub Martin Luther King. Pomysły Napoleona wykorzystywali też z powodzeniem specjaliści od PR i wizerunku osób publicznych XX i XXI wieku.

Jak się kreuje Boga z człowieka? Jakim tworzywem na Nadczłowieka był rzeczywisty syn państwa Buonaparte z Korsyki?

Dodaj komentarz


Kolejna książka pana Kochańczyka o tematyce historycznej ale napisana z nieco innych poziomów niż większość pozycji na ten temat (Napoleon). Ci co szukają jakiejś biografii Napoleona będą raczej zawiedzeni. Książka to wyrywki z życia tego władzy udowadniające tezę, że cesarz Francuzów chciał rządzić światem. Był też mistrzem propagandy. Nie jest to typowa pozycja historyczna, bo skupia się na wątkach, które obecnie nazwalibyśmy sensacyjnymi. Mimo wszystko warte przeczytania, bo po prostu ciekawe.


Nie jest to pozycja, która zbiera całą biografię wodza w jednym miejscu. Jest to raczej wybór pewnych faktów z jego życia, które rysują obraz wodza, który chciał rządzić światem świeckich i kościoła. Dobra pozycja dla osób lubiących sensacyjne informacje z życia największych osobistości naszej historii.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj