ebook Moja walka. Księga 1 - Karl Ove Knausgård

Moja walka. Księga 1

Moja walka — precyzyjna, wciągająca  i bardzo mocna.

Autobiograficzna powieść, w której rzeczywistość przeraża bardziej niż najmroczniejsze skandynawskie kryminały. Literackie przedsięwzięcie na skalę porównywalną do cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu. Książka wielka w niejednym znaczeniu tego słowa.

Wszystko zaczęło się w Malmö, nocą 27 lutego 2008 roku, gdy trzydziestodziewięcioletni Karl Ove  Knausgård rozpoczął analizę swojego życia. Po publikacji pierwszego tomu Mojej walki świat czytelniczy  wstrzymał oddech… Autobiograficzna książka — opisująca intymne życie rodzinne i najbliższych — wzbudziła tak ogromne zainteresowanie i wywołała taki skandal, że wiele norweskich firm wywieszało oficjalne tablice zakazujące rozmawiania na temat tej powieści w pracy. Prawa do  wydania Mojej walki zakupiło dziewiętnaście krajów, a krytyka światowa uznała ją za arcydzieło. 

Powieść otwiera opis śmierci, od którego może zakręcić się w głowie.  Dalej pisarz Karl Ove  — i jednocześnie bohater powieści —  opowiada o swoim siłowaniu  się z życiem, z samym sobą i własnymi ambicjami literackimi  oraz o konfrontacji z ludźmi, którzy go otaczają.

Bohater jego opowieści nieustannie toczy dwie walki. Pierwszą — z przeszłością, okresem niemal całkowicie zdominowanym przez despotycznego ojca, ale także czasem dorastania, własnych poszukiwań i marzeń o niezależnym życiu. Druga to ciągła szarpanina z codziennością, wymagającą jednoczesnego bycia ojcem, mężem i pisarzem. Poza tym jest to etap pierwszych podsumowań i życiowych porządków, ściśle związanych ze śmiercią ojca.

Ta opowieść — pełna dociekliwych obserwacji i oryginalnych przemyśleń —  przedstawia życie w świecie, który wydaje się kompletny, skończony, zamknięty. Ukazuje codzienność, fascynacje, ból,  miłość, przyjaźń. Dotyka tego, co dobre, wrażliwe i przykre. W tajemniczy sposób buduje przestrzeń, w której można  się zanurzyć. 

W przygotowaniu tomy 2 i 3.

Dodaj komentarz


Przedziwna. Wkręcasz się, choć sam nie wiesz, dlaczego. Czemu obchodzi Cię zwykłe, smutne życie innego faceta? Jak to się dzieje, że z przejęciem i wypiekami na twarzy czytasz przez 250 stron o sprzątaniu zapuszczonego domu?
Nie umiem powiedziec, co Knausgard ma. Ale opowiada nieziemsko. Jego opowieść jest tak plastyczna, zmysłowa i rozedrgana od tłumionych emocji, że czujesz, jakbyś tam był. Czujesz to. Fizjologicznie. Czekam na dalszy ciąg oszałamiającej sagi o nudnej, jałowej egzystencji.

Mar Cieszk - 16 lipca 2014 11:54


Otrzymałam ją w prezencie i mam co do niej mieszane uczucia... Z jednej strony frapująca, wciągająca...ale fragmentami. Niestety dłużyzny typu "chodzenie po naczynie" potrafią skutecznie zabić klimat. Ale też tylko na chwilę... . Stąd to zmieszanie :). Człowiek zastanawia się, czy przewrócić kartkę i... przewraca ją. Czyta dalej, wchodzi w świat Knausgarda. Dla mnie, mimo mankamentów - niezwykle interesujący. Nie będzie to jednak książka dla każdego. Do narracji Karla trzeba nawyknąć, wsłuchać się w jego "walkę", wchłonąć ten styl. Ja będę polecać, z pewnością kupię następne tomy. Czy polecę innym - no cóż, pierwszy tom zawsze warto kupić - jeśli złapiesz "bakcyla" - to będziesz czekać na następne tomy z drżeniem serca.

Iwona Grabska - 7 lipca 2014 21:59


Długo czekałem na tę książkę!

Jawor - 7 maja 2014 14:21

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj