Tajemnice militarnego Dziwnowa

Pierwszy przewodnik turystyczny oparty na relacjach komandosów.

Dziwnów z pozoru niewiele różni się od wielu innych nadbałtyckich miejscowości, do których przyjeżdża się na wakacje. Ale to tutaj Niemcy zbudowali bazę zaopatrzenia okrętów podwodnych – u-bootów. Tu do dziś stoją wille najbliższych współpracowników Hitlera: ministra spraw zagranicznych Joachima von Ribbentropa oraz dowódcy lotnictwa Hermanna Göringa.

W 1949 r. w Dziwnowie zorganizowano tajny szpital dla Greków rannych w czasie wojny domowej w Grecji i przerzucanych do Polski przez służby specjalne państw socjalistycznych. Przypomina o tym cmentarz, na którym pochowano zmarłych partyzantów. W garnizonie ulokowano również tajną jednostkę specjalną – 1. Batalion Szturmowy, która w czasie wojny Układu Warszawskiego z NATO miała operować kilkaset kilometrów na tyłach wroga.

Publikacja składa się z trzech części: wspomnień żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego, opowieści o ich następcach z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca oraz przewodnika turystycznego, który odkryje przed Czytelnikami militarne tajemnice Dziwnowa oraz pozwoli osobiście poznać bohaterów publikacji.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj