Nowa gra w Chińczyka
5,0
- Autorzy:
Marcin Jacoby ,
Bogdan Góralczyk ,
Tomasz Sajewicz
- Wydawnictwo:
Wydawnictwo Akademickie Dialog
- ISBN:9788382381399
- Format:EPUB + MOBI
Zaproponowaliśmy naszym wybitnym autorom-sinologom, prof. Bogdanowi Góralczykowi i prof. Marcinowi Jacoby’emu, swego rodzaju starcie. Starcie opinii i analiz w książce ujętej w formę wywiadu. Do przeprowadzenia wartkiej rozmowy między nimi – bez żadnych kompromisów – o tym, czego możemy się spodziewać po Chinach oraz co wpływa na ich decyzje i plany, udało nam się przekonać dziennikarza, który zna Chiny, jak mało kto w Polsce. Redaktor Tomasz Sajewicz był korespondentem Polskiego Radia w Pekinie od 2005 roku. (…) Przekazujemy więc Czytelnikom książkę stworzoną przez autorów, którzy znają Chiny „od podszewki” (…).
Oddajemy w Państwa ręce książkę, która stanowi pewną przeciwwagę dla dyskursu o Chinach w głównym nurcie polskich mediów. Niejedna wypowiedź profesorów Góralczyka i Jacoby’ego może zaskoczyć, a nawet zaniepokoić, niejedna opinia może się wydawać kontrowersyjna. Jednak dyskusja ta niewątpliwie pomaga otworzyć oczy, pokazując szeroki kontekst problematyki chińskiej w całej jej złożoności, zmuszając nas również do krytycznego spojrzenia na nas samych oraz na to, jak widzimy nasze miejsce w zmieniającym się świecie.
Fragment Wstępu
Nowa gra w Chińczyka to idealny przykład książki, która nie będąc pozycją naukową, uczy jak mało która. Żeby rozumieć państwa i narody, trzeba bowiem nie tylko „wiedzieć”, ale też „czuć” – autorzy, spierając się, dzielą się z czytelnikami i jednym, i drugim. Mamy więc pytania i o to, gdzie przebiega granica pomiędzy imperializmem a uzasadnionymi ambicjami, i pytania o psychologiczne podstawy chińskiej polityki. Zamiast prostego pytania o to, czy Chiny są komunistyczne, czy też kapitalistyczne, mamy dyskusję o tym, ile jest w nich tradycji, a ile nowoczesności. I wreszcie mamy rozmowę o tym, czy jako sojusznik USA musimy obowiązkowo widzieć w Chinach przeciwnika oraz czy Ukraina i Tajwan to podobne, czy jednak całkiem inne przypadki. Doskonała lektura. Tym bardziej cenna, gdyż autorzy tam, gdzie inni stawiają wykrzykniki, preferują znaki zapytania.
Witold Jurasz, dziennikarz Onet.pl, b. dyplomata
Rocznik Strategiczny 2018/19
Adam Szymański, ... Robert Czulda, Roman Kuźniar, Patrycja Grzebyk, Marcin Terlikowski, Marek Madej, Anna Wróbel, Tomasz Grzegorz Grosse, Bogdan Góralczyk, Andrzej Szeptycki, Wiesław Lizak, Agnieszka Bieńczyk-Missala, Marek Menkiszak, Bolesław Balcerowicz, Kamila Pronińska, Marek Tabor, Jakub Zajączkowski, Paweł J. Borkowski, Anna Dudek, Edward Haliżak, Aleksandra Jarczewska, Rafał Ulatowski, Karina Jędrzejowska, Karolina Libront, Tomasz Pugacewicz