ebook KochAna - Marta Motyl

KochAna

KochAna to zapis walki z anoreksją młodej studentki ASP, dla której choroba stała się pretekstem do poszukiwań własnego „ja”.

Wyobraź sobie krainę, której mieszkańcy są anorektycznie szczupli. Ograniczają jedzenie do minimum. Kiedy jednak patrzą w lustra, widzą nie blade twarze, ogromne oczy, wystające żebra, patykowate nogi, ale ciała nabrzmiałe tłuszczem. Ważą się kilka razy dziennie, by się upewnić, że nie przytyli. Wymiotują zbędnymi kaloriami i niechcianymi emocjami.

To kraina, w której Ana (anoreksja) i Mia (bulimia) roztaczają paranoiczny czar. Kolejne Alicje poddają się ich panowaniu, by uzyskać wrażenie lekkości i przetestować siłę swojego charakteru. Ich niedożywione ciała się buntują, ale one nie odpuszczają. Stają się adeptkami magii znikania.

Odbyłam podobną wędrówkę. Niczym Alicja (bohaterka i narratorka książki) odkrywałam Krainę Czarów, aż zamieniła się ona w Krainę Złudzeń. Wtedy zawróciłam i dzięki temu uniknęłam choroby. Przeżycia, których doświadczyłam, stały się inspiracją do napisania tej książki.

                                                  (ze wstępu, Marta Motyl)

Marta Motyl – studentka historii sztuki. Zafascynowana surrealizmem i sztuką awangardową XX wieku, docenia to, co burzy stereotypy i zmienia punkt widzenia. Lubi zbierać wrażenia, emocje i obrazy, zamieniając je w słowa.

Dodaj komentarz


Problem poważny i budzący kontrowersje. Niestety pod względem literackim książka jest słaba. Ociera się wręcz o naiwność. Bohaterka sztuczna, mało przekonująca. Istnieją lepsze pozycje na ten temat.

Cezary Kolczuga - 21 kwietnia 2013 11:20


KochAna to książka niezwykła. Pełna psychodelicznego uroku i realistycznego czaru. Marta Motyl znalazła sposób, by mówić o zaburzeniach odżywiania w sposób przejmujący bez epatowania naturalizmem. Polecam.

Aleksandra Skibińska - 21 kwietnia 2013 09:11

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj