ebook Codzienność niegdysiejszej Warszawy - Stanisław Milewski

Codzienność niegdysiejszej Warszawy

Kontynuacja Podróży bliższych i dalszych, czyli uroku komunikacyjnych staroci, Intymnego życia niegdysiejszej WarszawySzemranego towarzystwa niegdysiejszej Warszawy. Dopełnienie obrazu stolicy, w której jak mogłoby się wydawać przeciętny mieszkaniec wiódł spokojne i dostatnie życie, a tymczasem... No właśnie, jak wyglądała codzienność warszawiaka, gdy przeciętna długość życia wynosiła 33 lata, studnie i ustępy zdobiły każde podwórze, rynsztokami płynęły ścieki, a na letnisko jeździło się do Anina albo Czerniakowa?
To opowieść o prozaicznych sprawach, jak ceny w sklepach, warunki pracy i mieszkania, ale też o ludziach, którzy poświęcali się społecznikostwu, kochali swoje miasto, a dziś są w większości prawie zapomniani. Całość zamyka satyryczny obraz Warszawy widzianej oczami rysownika Franciszka Kostrzewskiego.

Dodaj komentarz


Nie jest to gruba książka. Kilka chwil i czytanie skończone. Za to jaka ciekawa. Autor pokazuje codzienne życie Warszawy sprzed wojny. Jak żyli mieszkańcy tego miasta, jak pracowali. Warunki zamieszkania, prozaiczne czynności, z którymi musieli się zmierzyć, ceny w sklepach. Z pozoru drobiazgi, ale te drobiazgi składały się na życie. Środowisko, którego już nie ma. Kontynuacja "Intymnego życia niegdysiejszej Warszawy".

Doris - 19 maja 2013 09:14


Tak mogły by wyglądać lekcje historii, zamiast nic nieznaczących dat, opowieści o tym jak ludzie żyli dawniej. Książka jest cenna dla mnie tym bardziej że opisuje moje własne podwórko, tym razem bardzo dosłownie.

Aleksandra Skibińska - 19 kwietnia 2013 21:09

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj