ebook Ja, Ibra - David Lagercrantz,Zlatan Ibrahimović

Ja, Ibra

„Możesz wyciągnąć człowieka z getta, ale nigdy getto z człowieka”. Tak głosi napis znajdujący się w przejściu podziemnym, który Zlatan Ibrahimović, jako dziecko, pokonywał z sercem w gardle, by wrócić do domu. To prawda. Bo pochodzi z Rosengård, sypialnej dzielnicy położonej na peryferiach Malmö. Tam Zlatan zaczął budować swoją legendę od pary butów kupionych w supermarkecie za 59 koron.

Wszędzie gdzie trafiał, pałał żądzą zemsty wobec tych, którzy wydawali mu się źli. Rodzice jego kolegów zbierali podpisy, by wyrzucić go z drużyny, trenerzy zawsze byli bardziej chętni do krytyki niż do pochwał.

Pragnienie, by być lepszym od pozostałych prowadzi go z Malmö do Ajaksu, gdzie przejmuje spadek po wielkim Van Bastenie; później do Juventusu, gdzie Capello piłkarsko lepi go na nowo; następnie do Interu, skąd zabiera kolejne tytuły mistrzowskie. W Barcelonie zostaje tylko rok, wystarczająco dużo czasu, by wykrzyczeć w twarz Guardioli: „Nie masz jaj!”, przed powrotem do Włoch, z nowymi magicznymi zagraniami.

Historia Zlatana toczy się dalej w Milanie i, jak sam mówi, „to jest bajka, podróż z getta do marzeń”.

W „Ja, Ibra” Zlatan Ibrahimović po raz pierwszy opowiada o swoich przeżyciach na boisku i poza nim, o radościach i szaleństwach w życiu nie zawsze w pełni kontrolowanym.

Dodaj komentarz


Niby książka o piłkarzu, a z przesłaniem. Sprzeczność? Absolutnie nie. Książka mówi, że bycie innym, nie oznacza, że to coś złego. Wydaje się skierowana do młodzieży. Młodzieży, która czuje się nieakceptowana. Fani piłki będą zadowoleni. To, że przy lekturze przemyci się przesłanie, to dobrze.

Cezary Kolczuga - 15 kwietnia 2013 11:46


Mam uczulenie na piłkę nożną, jednak zupełnie pominęłam w tej książce powiązanie z faktami i okazało się, że jest to fantastyczna książka o pokonywaniu przeszkód i poszukiwaniu siebie. Choć z drugiej strony, jest to troszeczkę robienie legendy z żyjącego.

Aleksandra Skibińska - 15 kwietnia 2013 10:28


Historia ciekawa chociaż ciężko naważ autora pozytywnym bohaterem. Miał on ciężkie życie, a jego zachowanie i konfliktowość, na pewno nie przysporzyło mu przyjaciół. Dobra pozycja dla fanów piłki nożnej.

Artem - 2 kwietnia 2013 09:31


Kupiłam książkę bratu jako prezent, lecz zanim ją dostał, sama ją pochłonęłam. Bardzo fajna pozycja. Mimo że nie jestem zwolenniczką pisania biografii jeszcze żyjących, ale jest to idealny prezent dla fanów piłki.

Panna z mokrą głową - 22 marca 2013 11:26

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj