ebook Artystyczna uczciwość - Jan Stanisław Witkiewicz

Artystyczna uczciwość

Ewa Michnik, wybitna dyrygent i dyrektor opery Wrocławskiej, w rozmowie z Janem Stanisławem Witkiewiczem opowiada o swoim życiu i drodze artystycznej. Kolejne etapy jej kariery obserwujemy na tle trudnej sytuacji polskich teatrów operowych przełomu XX i XIX wieku. Zakulisowe rozgrywki polityczne, stereotypy zamykające kobiecie drogę do sukcesu dyrygenckiego, problemy finansowe instytucji kulturalnych – to trudności, z którymi musiała zmagać się bohaterka książki. Dzięki sile charakteru i konsekwencji w pracy artystycznej udało jej się pokonać przeciwności i osiągnąć pozycję zawodową niedostępną dotąd dla kobiet w polskim życiu muzycznym. Opowieść o tych uwieńczonych sukcesem zmaganiach to wciągająca lektura nie tylko dla miłośników muzyki operowej.

Dodaj komentarz


Wywiad rzeka z dyrygentką. Książka jest dość mała objętościowo ale niesie dużo treści. O trudnościach w robieniu kariery przez kobietę, o sytuacji teatrów operowych, itp. Nie jest wcale tak jakby wydawało się laikowi, który zasiada na widowni, że to wspaniały świat muzyki.

Cezary Kolczuga - 18 kwietnia 2013 22:40


Człowiek mógłby pomyśleć że dyrygent to tylko człowiek z pałeczką który macha w dziwny sposób. Książka ta skutecznie pozbawia nas złudzeń i prezentuje skomplikowany świat tej profesji.

Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 21:06


Ciekawa opowieść o świecie, o którym wiedziałem bardzo mało. Zakulisowe życie dyrygenta okazuje się być dużo bardziej skomplikowane, niż możemy to sobie wyobrazić. Opowieść o sile charaktery przeciwstawianej uprzedzeniom i przeszkodom.

Artem - 5 kwietnia 2013 14:43

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj