ebook Kuchnia na cieżkie czasy - Marcin Szczygielski

Kuchnia na cieżkie czasy

Siedemset przepisów i sposobów jak niedrogo i do syta wyżywić rodzinę w okresie kłopotów z domowym budżetem, kryzysu gospodarczego, działań wojennych lub zagrożenia terrorystycznego. „Kuchnia na ciężkie czasy" Marcina Szczygielskiego to kryzysowy poradnik i książka kucharska zarazem. Znaleźć tu można przepisy i sposoby na lepsze życie w czasach kłopotów z domowym budżetem, w wypadku załamania gospodarki, a nawet zagrożenia wojennego czy terrorystycznego. Dania, które możemy przyrządzić według podanych przez autora przepisów, są proste, smaczne, a ich składniki niezbyt wymyślne. Po tę książkę może więc sięgnąć każdy – zarówno ktoś biegły w sztuce kulinarnej, jak i początkująca gospodyni – i to nie tylko w sytuacji kryzysu”. Chleb z ziemniaków, herbata i kawa robione domowym sposobem, metody suszenia warzyw, wykorzystywania kuchennych odpadków lub długiego przechowywania produktów spożywczych bez lodówki – wszystko to umożliwia spore oszczędności. A zgromadzenie trwałych i przemyślanych zapasów może zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Dział „Gospodarka domowa na wypadek wojny” w znacznej mierze oparty został na doświadczeniach polskich gospodyń z pierwszej połowy 1939 r. Choć od tego czasu minęło wiele lat, podane przez autora sposoby radzenia sobie w sytuacji nadzwyczajnej zachowały przydatność. Przepisy i metody przechowywania żywności zawarte w książce Szczygielskiego podpowiadają, jak możemy się do takiej sytuacji przygotować, by przetrwać ją bez paniki i widma głodu.

Dodaj komentarz


Tytuł ciekawy, ale nie wiem czy będzie dużo zainteresowanych osób. Dlaczego? Coraz mniej ludzi gotuje w domu, a wiadomo że to tańsze (i zdrowsze) rozwiązanie niż np. fast food. Książka to ciekawy zbiór przepisów na tanie potrawy. Tanie, dobre i łatwe w przygotowaniu. Oprócz codziennych kulinariów zawiera również o metodach konserwacji żywności i jak nie marnować jedzenia. Przyda się niemal każdemu, szczególnie teraz kiedy patrzymy kilka razy na pieniądze zanim je wydamy.

Dark Noise - 19 grudnia 2016 10:14


Myślę, że przydatna książka dla wszystkich. Wiadomo, że żyjemy w niepewnych czasach, a opisane w książce metody mogą się okazać przydatne nawet jeśli nasze życie nie jest bardzo ciężkie, ponieważ pozwoli nam na zaoszczędzeniu kilku złotych na koncie, a to zawsze coś. Dodatkowo dzięki temu praktycznemu poradnikowi dowiemy się jak nie marnować jedzenia, co w dzisiejszych czasach bardzo często zdarza się w wielu domach. Naprawdę dobra pozycja, warta przeczytania.

Tralalalalalala - 19 grudnia 2016 10:14


Czasy są jakie są. Dla jednych ciężkie, dla innych nie. Wszystko zależy od finansów. Jedno jest pewnie, gotowanie w domu wychodzi taniej niż tzw. jedzenie na mieście. Książka jest ciekawym zbiorem prostych przepisów na smaczne i tanie potrawy. Popularne łatwo dostępne składniki, metody konserwacji (celem stworzenia zapasów), sposoby przechowywania nie wymagające lodówki. Rozdział "wojenny" może się wydać trochę zbędny, ale zawarte tam informacje są przydatne.

Doris - 19 grudnia 2016 10:14

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj