Księżniczka na ziarnku grochu. Dziewczynka z zapałkami - Hans Christian Andersen

Księżniczka na ziarnku grochu. Dziewczynka z zapałkami

0,0

Dwie z najbardziej znanych baśni Andersena o Księżniczce na ziarnku grochu i Dziewczynce z zapałkami - w pięknie ilustrowanej wersji, przygotowanej specjalnie dla najmłodszych.

Choć klasyczne baśnie i bajki pochodzą sprzed stuleci, mądrość w nich zawarta jest wciąż aktualna. Dzięki tym ponadczasowym opowieściom dziecko zaczyna rozumieć świat, dostrzegać różnicę między dobrem a złem, przezwyciężać ogarniające je czasami niepokoje i lęki.

Księżniczka na ziarnku grochu oraz Dziewczynka z zapałkami należą do kanonu utworów Hansa Christiana Andersena. Zostały opracowana w taki sposób, aby polski tekst zachował literacką wrażliwość oryginału, a zarazem brzmiały współcześnie i były w pełni zrozumiałe dla dzieci. Całości dopełniają wyjątkowej urody ilustracje Katarzyny Kołodziej oraz Artura Piątka.

Dodaj komentarz


Są to baśnie mojego dzieciństwa, które czytali mi rodzice, opowiadali dziadkowie. Zawsze mi się podobały. Teraz zapragnęłam pokazać je mojej młodszej kuzynce. Jej też się bardzo, bardzo spodobały. Wprawdzie nigdy nie mogłam zrozumieć jakim cudem można cokolwiek poczuć pod tak dużą ilością pościeli, ale zawsze chciałam, żebym ja tez coś poczuła i żebym również została ogłoszona prawdziwa księżniczką. No i zawsze pragnęłam żeby pokochał mnie jakiś bardzo przystojny i bogaty książę. Polecam wszystkim.


Opowieść o delikatnej księżniczce jest jedną z tych, które trudno mi określić jako ulubione. Jednak książka dostarcza wiele zabawy i na pewno nie jest nudna.


Księżniczki na ziarnku grochu nigdy nie lubiłam. Znaczy, tej postaci. Bo bajka była bardzo dobra.


Księżniczka na ziarnku grochu to kolejna moja ulubiona baśń. Tysiące razy czytana mi przez rodziców. Ciągle zastanawiałam się jak to możliwe, że prawdziwa księżniczka czuje ziarnko grochu..hmm

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj

okladka_pl.jpg

10717.jpg

10804.jpg

Nastał wieczór sylwestrowy, ostatni wieczór roku. Na dworze było mroźno, ale pięknie – prawdziwa zima! Padający śnieg przykrywał ulice, otulał białymi czapami drzewa i dachy domów. Przez rozświetlone okna widać było blask kolorowych choinek. W domach trwała przedświąteczna krzątanina. Kucharki uwijały się, piekąc rozmaite mięsa i ciasta, których zapachy unosiły się nad ulicą. Wszyscy przechodnie śpieszyli do ciepłych domów na uroczystą sylwestrową kolację.

1.psd

Pośród tego radosnego tłumu nietrudno było zauważyć dziewczynkę z zapałkami. Biednie odziana i w rozpadających się trzewikach, siedziała na rogu ulicy.

„Sprzedałam zbyt mało zapałek” – myślała dziewczynka. „Choć zamarzają mi ręce, nie mogę jeszcze wrócić do domu. Ojczym i tak wysłałby mnie z powrotem…”

Dziewczynka z nadzieją obserwowała dwóch bogato odzianych mężczyzn, którzy szli w jej kierunku. Niestety, panowie minęli dziewczynkę, nawet na nią nie spoglądając.

2%2c3.psd

– Gdyby choć jeden z przechodniów kupił ode mnie kilka pudełek zapałek… – westchnęła dziewczynka.

Niestety nikt nie zwracał na nią uwagi, każdy był zaaferowany swoimi sprawami.

Kup książkę w pełnej wersji

8831.jpg

Był raz królewicz, który dorósł i zapragnął wziąć sobie żonę.

– Pochodzisz ze starej królewskiej dynastii – powtarzali mu rodzice – więc ożenisz się z księżniczką czystej krwi.

Przesłanie rodziców okazało się niełatwe do spełnienia! Królewicz objechał cały świat, a prawdziwej księżniczki nie znalazł. Były dziewczęta, które twierdziły, że są księżniczkami. Pewnie, że były.

– Ale – zastanawiał się książę – skąd mam mieć pewność, że nie kłamią?

Co spotkał księżniczkę, to coś wydawało mu się w niej podejrzanie mało szlachetne: ta miała krzykliwy głos, tamta złośliwe spojrzenie, trzecia nos jak kartofel. Po długich i nadaremnych poszukiwaniach królewicz wrócił zasmucony do rodzinnego zamku.

– Chyba żony mieć nie będę – oświadczył rodzicom.

ziarnko_grochu01.jpg

Kup książkę w pełnej wersji

Illustracje

Kasia Kołodziej

Artur Piątek

Projekt okładki

Artur Piątek

Skład

Barbara Wieczorek

Magdalena Gawrońska

Żaden fragment książki nie może być powielany ani reprodukowany w jakiejkolwiek formie bez pisemnej zgody wydawcy.

© Copyright by Siedmioróg

ISBN 978-83-7791-061-0

Wydawnictwo Siedmioróg
ul. Krakowska 90, 50-427 Wrocław

Księgarnia wysyłkowa Wydawnictwa Siedmioróg
www.siedmioróg.pl

Wrocław 2012