ebook Krzyk pod wodą - Jeanette Øbro Gerlow,Ole Tornbjerg

Krzyk pod wodą

W związku z problemami z przestępczością zorganizowaną, szef wydziału zabójstw kopenhaskiej policji zatrudnia Katrine Wraa, wykształconą w Anglii psycholog, specjalistkę od profilowania ofiary i zabójcy, kognitywnej techniki przesłuchań oraz profilowania geograficznego. Gdy Katrine przygotowuje się do tego zadania, w Kopenhadze dochodzi do brutalnego morderstwa. Cieszący się nienaganną opinią lekarz położnik, ojciec trzyletnich bliźniaków, został śmiertelnie ugodzony nożem w swoim ogrodzie.

Policja szybko trafia na ślad, zdający się prowadzić wprost do zabójcy. Emigrant z Czeczeni, którego żona była pacjentką zamordowanego lekarza i zmarła w wyniku powikłań poporodowych, wydaje się idealnym kandydatem. Tym bardziej że na jego ubraniu odkryto ślady krwi… Jednak zarówno Katrine Wraa, jak i śledczy Jens Høgh, od pierwszej chwili obdarzający zaufaniem piękną i zdolną profilerkę, mają wiele wątpliwości. Stopniowo odkrywają prawdę, skrywaną za fasadą przykładnego życia rodzinnego i zawodowego.

Krzyk pod wodą jest pierwszą wspólną powieścią małżeństwa Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga. Inicjuje serię, której bohaterką jest Katrine Wraa psycholog, specjalistka od profilowania kryminalnego. W 2010 roku książka została laureatką konkursu na najlepszą duńską powieść kryminalną, ogłoszonego przez Wydawnictwo Politiken.

*  *  *

„Powieść zaczyna się dobrze, z czasem staje sie jeszcze lepsza, na koniec napięcie sięga zenitu... Øbro i Tornbjerg stworzyli wyrafinowany kryminał. Czytelnik, zgodnie z założeniem, ulega przewrotności fabuły, złości się, że po raz kolejny z niego zakpiono, próbuje zgadywać dalej, aby pod koniec dać się zaskoczyć prawdzie, kto jest właściwym mordercą. Przebiegle skonstruowana fabuła poprowadzona jest z dużym wyczuciem, przekładającym się na dynamikę zarówno dialogów, jak i charakterystyki postaci i środowiska. Duet Jeanette Øbro i Ole Tornbjerga od początku wzniósł się na wyżyny...”

Katinka Bruhn („Weekendavisen”)

Jeanette Øbro Gerlow i Ole Tornbjerg w Krzyku pod wodą zabierają czytelnika w podróż po mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki. To właśnie ona, bardziej niż dowody i poszlaki, staje się kluczem do znalezienia odpowiedzi na pytanie: kto zabił? Krzyk pod wodą – rasowy duński kryminał, zwycięzca konkursu wydawnictwa Politikens, otwiera cykl powieści o Katrine Wraa. Drugi tytuł tej serii ukazał się w Danii i zdążył już zebrać entuzjastyczne recenzje tamtejszych krytyków.

Dodaj komentarz


Osobiście książkę oceniam na – bardzo dobrą, mimo iż na tle podobnych niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jak widać i debiutant potrafi napisać dzieło warte przeczytania. Dopiero pod sam koniec zaczęłam się domyślać kto tak na prawdę zabił, ponieważ powieść została zbudowana w taki sposób, żeby co chwile swoje podejrzenia przerzucać na kolejną pojawiającą się osobę. Ten kryminał ma wszystko co powinna mieć dobra książka: niebanalny pomysł; ciekawych bohaterów; dobre, zaskakujące zakończenie; lekkie i zrozumiałe słownictwo; a dodajmy do tego również ładną okładkę ;) Jest to na pewno pozycja dla miłośników literatury skandynawskiej, ale także dla osób które z takową jeszcze nie miały do czynienia i chcą dopiero zacząć swoją przygodę z północą. Muszę również napisać, że idealnie nadaje się na chłodne jesienno-zimowe wieczory, kiedy siedzicie zawinięci ciepłym kocem na fotelu popijając gorącą herbatkę, trzęsąc się nie tylko z zimna, ale także i z napięcia, które wywołują przeczytane słowa, bo takie przecież są wszystkie wciągające skandynawskie kryminały. Polecam więc starym, młodym, tym pomiędzy nimi też. Ja z niecierpliwością czekam na kolejne przygody Katrine Wraa!


Kolejny kryminał rodem ze Skandynawii. Tym razem ciut odmienny, bo bohaterem jest psycholożka specjalizująca się w opracowywaniu profili psychologicznych przestępców. Jak przystało na kryminał ze wspomnianego kręgu mamy tu nie tylko zagadkę „kto zabił”, ale też przemyślenia bohaterów, ich przeżycia i jak to wpływało (i wpływa) na ich postępowanie. Książka jest początkiem planowanej serii o wspomnianej psycholożce. Miłośnicy skandynawskich klimatów będą zadowoleni.


Kryminał, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. I aż szkoda, ze jest taki krótki, gdyż czyta się wyśmienicie. Akcja porywa, fabuła jest inteligentnie i z wyczuciem przedstawiona, postacie nie są papierowymi manekinami. Całość czyta się szybko i bez znużenia. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom, a ten polecam wszystkim wielbicielom dobrych kryminałów. Naprawdę warto poznać tę książkę.


Wymieniony wyżej utwór to kryminał z prawdziwego zdarzenia. Mimo iż jest dopiero pierwszą książką tej duńskiej pary, ma w sobie wszystko to, co ten gatunek literacki posiadać powinien. Jest zbrodnia. Jest śledztwo. Jest tajemnica i napięcie nieopuszczające czytelnika ani na chwilę.


Powieść „Krzyk pod wodą” to pierwszy tom serii o Katrine Wraa. W oryginale powstały dotąd dwa tomy i miejmy nadzieję, że wydawnictwo Insignis podejmie się przełożenia ich na język polski. Para autorów ma naprawdę duży potencjał i jeśli tylko będą lepiej ze sobą współpracować i poprawią nieco warsztat pisarski, może z tego być kolejna seria godna uwagi, którą można będzie bez kozery postawić obok sagi o Fjällbace pióra Camilli Läckberg. Pomysłów raczej im nie zabraknie i na pewno jeszcze nie raz potężnie nas zaskoczą.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj