ebook Król Bólu - Jacek Dukaj

Król Bólu

 KRÓL BÓLU I INNE POWIEŚCI

PIĘTNAŚCIE LAT TWÓRCZOŚCI JACKA DUKAJA W OŚMIU UTWORACH

PRZEKRACZAJĄCYCH GRANICE WYOBRAŹNI I CZŁOWIECZEŃSTWA

Wszyscy przecież czujemy koniec czasów człowieka. Czujemy, że usuwa się nam ziemia spod nóg; na czymś stać trzeba, więc budujemy rusztowania; ale im my wyżej, tym one chybotliwsze; im my potężniejsi, tym one wątlejsze. Wszystko się wali.

Przyszłość retro, futurystyczna przeszłość, inna współczesność - i inna literatura o przyszłości.

W tej obszernej kolekcji prozy Dukaj jak zawsze oczarowuje: pomysłem, rozmachem kreacji, nowatorską formą, kompozycyjną precyzją i pytaniami, których postawienie nie przyszłoby nam do głowy.

Jak bardzo jesteś w stanie zbliżyć się do drugiego człowieka? Wejdziesz mu do głowy? Poznasz myśli? Poznasz uczucia? Nigdy. Ciało to detal; to czy tamto, bez znaczenia. Ale wstyd ciała, ale bariera nagości, fizycznej i psychicznej, bariera zażenowania, lęku przed odsłonięciem, przed opuszczeniem maski - ona oddziela sytuacje konwencjonalne od sytuacji intymności. Ten ból, który czasami nazywamy wstydem, czasami zdradą, czasami upokorzeniem, ten ból nie jest więzieniem, z którego za wszelką cenę musisz się wyrwać - on jest pierwszym warunkiem intymności.

Obok starszych tekstów w tomie znalazły się cztery nowe: Linia oporu, Oko potwora, Król Bólu i pasikonik, Piołunnik.

Zawartość zbioru:

1. „Linia oporu”

2. „Oko potwora”

3. „Szkoła”

4. „Król Bólu i pasikonik”

5. „Crux”

6. „Serce Mroku”

7. „Aguerre w świcie”

8. „Piołunnik”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych polskich pisarzy. Autor m. in. Katedry, Innych pieśni oraz bestsellerowych Lodu i Wrońca. Laureat . Europejskiej Nagrody Literackiej, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. J. Zajdla.

Niewiele książek staje się legendą jeszcze przed premierą. Ostatnio spotkało to „Króla Bólu”.

Piotr Kowalczyk Newsweek

Jacek Dukaj nawet opowiadania planuje jak powieść - wszystkie mają „mocny szkielet epicki”.  A pomysłów na wielkie powieści wciąż mu nie brakuje.

Wojciech Orliński Gazeta Wyborcza

Dukaj jest zwykle wielce sprawny i konsekwentny, pracuje nad zróżnicowaniem języka kolejnych projektów, wymyśla często bardzo udane neologizmy. Niekiedy naprawdę jest brawurowy.

Marcin Sendecki Przekrój

W nowych opowiadaniach autor trafnie diagnozuje zagrożenia , jakie przed nami stoją: niekontrolowany postęp, eksperymenty genetyczne, łatwy dostęp do broni biologicznej. Towarzyszy temu dogłębna refleksja nad zachowaniami człowieka i jego psychiką.

Krzysztof Cieślik Polityka

Dodaj komentarz


Kolejna wspaniała odsłona. Jest to kolejna książka jednego z lepszych polskich pisarzy zajmujących się fantastyką. Co prawda czasami książki te nie są takie łatwe, warto się jednak nie zniechęcać, bo są to naprawdę dobre pozycje w polskiej literaturze. Można się naprawdę wciągnąć czytając tę książkę, fabuła jest naprawdę dobra, sam pomysł na książkę był moim zdaniem oryginalny. Najważniejsze to wejść w świat przedstawiony, a potem idzie już łatwo. Oczywiście jeśli ktoś za fantastyką nie przepada to może nie spodobać mu się książka, ale reszcie na pewno przypadnie ona do gustu.


Przedmówczynie powiedziały już niemal wszystko, więc trudno cokolwiek nowego napisać o tym zbiorze opowiadań. Utwory na długo zapadają w pamięć. Wprawdzie Dukajowi wychodzą lepiej powieści (moim zdaniem), ale niektóre z opowiadań jakie znalazły się w tym zbiorze zasługuje na uwagę. Może się zdarzyć, że przemyślenia autora na temat kondycji współczesnego świata będą dla niektórych odbiorców nużące. Mimo wszystko warto się zapoznać. Szczególnie polecam miłośnikom s-f.


Kolejny z utworów Jacka Dukaja, który choć w części nagrodzony został nagrodą Zajdla. „Król bólu” to zbiór opowiadań science fiction, które na długo zapadają w pamięć, choć jak to w przypadku takich zestawień bywa, można odnieść wrażenie, iż są nierówne. Ciekawe przemyślenia, świetna narracja, bogata wyobraźnia autora, są elementami, które tylko podnoszą walory opowieści. Polecam fanom nie tylko science fiction bądź autora.


Dość pokaźny zbiór ciekawych opowiadań. Opowiadania są wbrew pozorom trudną formą. Liczy się przede wszystkim pomysł a tych Dukajowi nie brakuje. Przekrój przez niemal całe spektrum science - fiction. Sporo tu przemyśleń nad kondycją nie tylko nauki ale też naszego kraju. Niektóre teksty wciągną bez reszty. Niektóre wydadzą się zbyt trudne. Jednak to opowiadania, można przeczytać kilka, a do innych wrócić później. Czytanie w kolejności też nie jest obowiązkiem. Nic tylko zanurzać się w niezwykłe dukajowskie światy.


Kolejny raz Dukaj zaskakuje swoich czytelników, choć w sumie czytelnicy Dukaja wiedzą, że mogą się po nim spodziewać wszystkiego. Niesamowity zbiór opowiadań fantastycznego autora. Opowiadania łączy intrygująca fabuła, mądre przemyślenia, znów daje znać o sobie erudycja autora. Opowiadania są różne i tak samo różne są ich oceny. Jedne są lepsze, inne gorsze, jednak całość czyta się szybko, choć oczywiście wymagają myślenia. Całościowo mogę ocenić, ze jest to zbiór wart czytania


Dlaczego komentujesz tą samą książkę 2 razy? Nieuczciwe postępowanie.


Dukaj jak zwykle robi czytelnikowi wodę z mózgu. Jest wspaniałym pisarzem, a ta książka wbija w podłogę. Dosłownie.


Zbiór intrygujących opowiadań. Przekrój stylów (od retro sci-fi po najnowsze trendy). Pomysłowe kreowanie światów. Niestety zbiorek jest dość nierówny ("Piołunnik" moim zdaniem zupełnie nie pasuje do reszty).


Dukaj w pełnej krasie. Znowu daje czytelnikowi popalić.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj