ebook Klątwa - Shannon Drake

Klątwa

Klątwa – dramat Stanisława Wyspiańskiego. Ukazał się drukiem w 15 – 16 numerze „Życia” z 15 sierpnia 1899 r. (pismo to redagował wtedy Stanisław Przybyszewski). Temat Klątwy, jak na czasy, w których powstała, jest niezwykle śmiały, dotyka nowych, ale palących zagadnień, przesądów i wierzeń chłopskich, zaczerpnięty został z bezpośredniej obserwacji życia. Wyspiański wyzyskał tu bowiem elementy konfliktu między gromadą wiejską a plebanią, który rzeczywiście miał miejsce w Gręboszowie pod Tarnowem. Wszyscy bohaterowie są współczesnymi chłopami. Plagę, która nawiedziła ich wieś łączą ze stanem grzechu, w jakim żyje ksiądz, tym bardziej, że jego modlitwy o odwrócenie rujnujących skutków suszy pozostają bez echa. Najważniejszą kwestią w tym konflikcie jest więc zarówno perspektywa ruiny materialnej wsi, ale też drażniące wykroczenia obyczajowe i obrażone uczucia religijne.

Dodaj komentarz


Nabyłem tę książkę tylko dlatego, że była na wyprzedaży. Myślałem, że spędzę na czytaniu kilka dobrych godzin. Nawet nie dobrnąłem do połowy. Mimo obiecującego początku bardzo szybko okazuje się, że mamy do czynienia z romansidłem. Wprawdzie romansidłem ubarwionym archeologią i lekkim dreszczykiem, ale nadal romansidłem. To nie dla mnie. Nie oznacza to jednak, że innym czytelnikom się spodoba.

Dark Noise - 28 listopada 2013 17:20


Mi ta książka przypomina "Piękną i Bestię" w wersji dla dorosłych. Niestety, pozbawioną czaru. Nie dałam rady dobrnąć do końca.

Aleksandra Skibińska - 8 kwietnia 2013 10:12


Dziwna to książka. Niby egipskie tajemnice (i tytułowa klątwa), niby historia. Przebija przez to jednak romans. Czytałem długo (z przerwami), bo mimo obiecującego początku nie wciąga nic a nic.

Cezary Kolczuga - 4 kwietnia 2013 18:22

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj