Egzorcysta - Jose Francisco Syquia

Egzorcysta

0,0

„Dopadła mnie ohydna bestia podobna do niedźwiedzia i gotowa była mnie, leżącego, udusić”

/fragment/

Wstrząsający pamiętnik egzorcysty!

Szatan niszczy swoje ofiary pod osłoną nocy…

Egzorcyści nie mają wątpliwości, że zło wdziera się do naszych domów coraz bardziej skutecznie. Ojciec Jose Francisco C. Syquia, przełożony egzorcystów w archidiecezji Manili na Filipinach, pisząc swój dziennik egzorcysty, chciał przygotować ludzi wierzących na niebezpieczne ataki szatana. Kapłan, który niemal każdego dnia staje twarzą w twarz z demonem, wskazuje nie tylko liczne zagrożenia, ale także zauważa wielki głód Jezusa. Walka ze złem stanowi pełną wyrzeczeń drogę do Boga. W jaki sposób sprostać temu wyzwaniu? Jak nie dać się uwieść podstępom szatana? I jak rozpoznać ten moment naszej walki, w którym powinien interweniować egzorcysta? Książka ta, zapis doświadczeń kapłana z pierwszej linii walki z osobowych złem, może stać się również cennym przewodnikiem w naszych osobistych zmaganiach.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj
tyt.png

Originally published under the title

Exorcist. A Spiritual Journey by Fr. Jose Francisco C. Syquia

Copyright © 2010

ST PAULS PHILIPPINES

Polish edition © 2017 Wydawnictwo Esprit

Copyright © for the Polish translation by Wydawnictwo Esprit 2017

All rights reserved

Na okładce:

© Lyn Randle / Trevillion Images

Nihil obstat: Rufino C. Sescon, Jr.

Chancellor, Archdiocese of Manila

October 7, 2010

Imprimatur: + Gaudencio B. Cardinal Rosales

Archbishop of Manila

October 7, 2010

Redakcja: Agnieszka Caba, Agnieszka Frankiewicz, Karolina Korbut

ISBN 978-83-65706-68-3

Wydanie I, Kraków 2017

Wydawnictwo Esprit sp. z o. o.

ul. Przewóz 34/100, 30-716 Kraków

tel./fax 12 267 05 69, 12 264 37 09, 12 264 37 19

e-mail: sprzedaz@esprit.com.pl

ksiegarnia@esprit.com.pl

biuro@wydawnictwoesprit.com.pl

Księgarnia internetowa: www.esprit.com.pl

Skład wersji elektronicznej: Marcin Kapusta

Virtualo Sp. z o.o.

konwersja.virtualo.pl

Tę skromną pracę dedykuję Maryi, naszej Matce –
niechaj tę książkę i wszystkich, którzy zechcą ją
przeczytać, Maryja otoczy miłością i pieczą

Przedmowa

W każdej epoce Bóg sprawia, że „na puszczy” rozlegają się głosy tych, którzy wiodą Jego lud drogą pokoju i wieszczą Prawdę.

Nasze czasy przyniosły szybki rozwój techniki, zauważalny we wszystkich sferach ludzkiego życia, a zarazem oszałamiający bezmiar ludzkiej kompetencji, jak również wiedzy ezoterycznej. Jesteśmy urzeczeni swoistą wieżą Babel, na którą składa się wszystko, co potrafimy i do czego możemy aspirować. Pośród pszenicy wyrastają jednak chwasty, które rozsiewa ręka wroga. Globalizacja przyczyniła się do skażenia złem naszej egzystencji, naszego kraju i pozwoliła złu zapanować na całej ziemi.

Będąc od trzydziestu sześciu lat zakonnicą klauzurową przygotowaną do tego, by siebie i inne siostry uwrażliwiać na głębokie przejawy aktywności ludzkiej psychiki, mogę – z całą pokorą – stwierdzić, iż jestem coraz bardziej przekonana, że szatan pragnie zaznaczać swą przewagę w każdej właściwie chwili doczesnego żywota człowieka, czasem posługując się niezwykłą finezją przypominającą lekki wietrzyk, niekiedy zaś dopuszczając się kuszenia doprawdy bezczelnego. Dlatego właśnie Chrystus każe nam nieustannie się wystrzegać „ryczącego lwa”, który stale szuka ofiar.

Publikacja takiej książki w naszych czasach jest zatem niejako wołaniem na puszczy. To głos, który zapewnia, że pomimo zła istnieje odwieczna Dobra Nowina. Pośród dezorientacji i rozpaczy możliwe jest odnalezienie drogi pokoju. Ogromne cienie nigdy nie wyeliminują wieczystego światła, którym obdarza nas Chrystus.

Książka ta, będąca ze wszech miar dziełem Bożego kapłana, uczy nas, jak skoncentrować się na celu chrześcijańskiej wędrówki i jak wytrwale do niego podążać. Celem tym jest zaś przeistaczające zjednoczenie z Chrystusem, możliwe mimo spustoszenia, które sieje wokół nas zło. Co ciekawe, brat Jocis ujawnia na kartach niniejszej książki własną osobowość, przeplatając nauczanie faktami autobiograficznymi. Swoim życiem zaświadcza radosną przemianę egzystencji, która następuje, kiedy z dnia na dzień zaczynamy sobie uświadamiać, jak bardzo Chrystusowi na nas zależy.

Modlę się o to, by wszyscy czytelnicy zdali sobie sprawę, dlaczego musimy być „tak doskonali, jak doskonały jest [nasz] Ojciec niebieski” (por. Mt 5, 48)1.

s. Mary Bernard Tescam od Najświętszego Serca OCD
matka przełożona karmelitańskiego klasztoru
św. Teresy