ebook E.E. - Olga Tokarczuk

E.E.

Inicjacyjna powieść, dzięki której Olga Tokarczuk zyskała uznanie krytyki i czytelników. Historia piętnastoletniej dziewczyny o zdolnościach mediumicznych, dojrzewającej w Breslau na początku XX wieku.

„Nieśpieszna uczta czytelnicza”. JAN ASKELUND, „STAVANGER AFTENBLAD”

„Powieść Tokarczuk – dotykająca zagadnienia nieświadomego – staje się opowieścią o dramacie języków, wielości dyskursywnych i epistemologicznych punktów widzenia. Żaden z nich nie jest adekwatny, żaden nie dotyka istoty rzeczy, bo to, co próbują opisać, ma naturę przedjęzykową”. KATARZYNA KANTNER

Dodaj komentarz


Zapomniana powieść, trochę lekceważona i trochę w cieniu. Zupełnie niesłusznie! To świetnie opowiedziana historia, klimatyczna, wciągająca powieść. Spokojne miejskie życie okraszone niecodziennymi rozrywkami takimi jak seanse spirytystyczne. Ja dostrzegam w niej również samotność dziecka, jego zagubienie chęć zaspokajania oczekiwań dorosłych. Warto poznać Tokarczuk na początku jej pisarskiej drogi.

Katarzyna Marcinkowska - 19 lutego 2014 13:54


Zapomniana powieść, trochę lekceważona i trochę w cieniu. Zupełnie niesłusznie! To świetnie opowiedziana historia, klimatyczna, wciągająca powieść. Spokojne miejskie życie okraszone niecodziennymi rozrywkami takimi jak seanse spirytystyczne. Ja dostrzegam w niej również samotność dziecka, jego zagubienie chęć zaspokajania oczekiwań dorosłych.

Katarzyna Marcinkowska - 19 lutego 2014 13:50


Tokarczuk z początków jej artystycznej drogi. niezwykła, klimatyczna opowieść, trochę nawiązująca do powieści grozy, mocno psychologizująca. Ciężka atmosfera konserwatywnej rodziny z jej mistyczno-spirytystycznymi jazdami - świetne. Dla mnie jedna z najlepszych powieści tej pisarki, lepsza od jej późniejszych ogólnych mądrości o wszystkim.

Mar Cieszk - 30 grudnia 2013 10:51


Tematyka dotyka medium oraz seansów spirytystycznych. Skojarzenie z "Wampirem" Reymonta nasunęło się same, chociaż to dwie zupełnie inne powieści. W powieści Tokarczuk wszystko jest takie strasznie oczywiste. Żadnego zaskoczenia. Nuda. Uważam, że książka jest przereklamowana.

Cezary Kolczuga - 19 kwietnia 2013 23:42


Powieść Olgi Tokarczuk w zajmujący sposób przedstawia niezwykłe zdarzenia w rodzinie Eltznerów, mieszkającej na początku ubiegłego wieku we Wrocławiu. Autorka w subtelny sposób buduje wizerunek psychologiczny wrażliwej i nieco nieśmiałej Erny, która po wyznaniu, że widziała duchy, znajduje się nagle w centrum uwagi, czuje się zagubiona i osamotniona. „E.E.” to naprawdę piękna i interesująca opowieść przepełniona nostalgią za światem, który bezpowrotnie minął.

Marcin Mroziuk - 26 marca 2013 16:04

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj