ebook Tajna wojna Hitlera - Bogusław Wołoszański

Tajna wojna Hitlera

W grudniu 1941 roku Wehrmacht został zatrzymany pod Moskwą. Niemcy były jeszcze potęgą gospodarczą i militarną, ale Hitler podobnie jak Stalin, Churchill i Roosevelt, wiedział, że klęska Niemiec stała się tylko kwestią czasu.

Hitler rozumiał, że wojnę musi zakończyć. Nikt jednak, z wyjątkiem najbliższych i najbardziej zaufanych ludzi, nie mógł wiedzieć, że wódz utracił wiarę w zwycięstwo i chce układać się z wrogami.

Rozpoczynała się tajna wojna Adolfa Hitlera, w której głównym żołnierzem był Heinrich Himmler, lecz szybko włączyli się do niej inni: Martin Borman, sekretarz Führera, Heinrich Müller, szef Gestapo, Wilhelm Canaris, szef wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, Walter Schellenberg, szef wywiadu SD. Wojna pełna niezwykłych intryg, spisków, zamachów, toczyła się ponad trzy lata w gabinetach mężów stanu, izbach tortur, kwaterach najwyższych dowódców, więzieniach i melinach szpiegowskich. Do dzisiaj wiele epizodów pozostaje najściślej strzeżoną tajemnicą wielkich mocarstw.

Dodaj komentarz


Nie jest to najnowsza książka Wołoszańskiego, ale stanowi najprawdopodobniej jego największe dokonanie (a nawet jeśli nie, to na pewno najpopularniejsze). Tematyka jest historia 2-giej wojny światowej, ale ta mniej znana. Autor skupia się na zdarzeniach, które nie do końca zostały wyjaśnione, w jakiś sposób ukryte, lub przeinaczone. W wielu przypadkach autor spekuluje. Nie udziela jednak jednoznacznych odpowiedzi. Kilka wniosków może być zaskakujących, ale nie oznacza to, że niemożliwych. Skakanie między tematami (celem udowodnienia swoich tez) może wydać się wielu czytelnikom lekko naciągane. Czyta się mimo wszystko świetnie.

Doris - 16 maja 2013 17:37

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj