ebook Stalin! Wszechpotężny twórca? - Jan Kochańczyk

Stalin! Wszechpotężny twórca?

Uroda. Niski wzrost, twarz pokryta dziobami (ślady po ospie, na którą zachorował w wieku 6 lat), górna warga wpadnięta, a dolna wysunięta do przodu. Defekt nogi, którego się wstydził: zrośnięte palce lewej stopy. Okaleczona lewa ręka po wypadku... W dzieciństwie małego Soso potrąciła bryczka, a ponieważ nie było pieniędzy na lekarza, ręka źle się zrosła. Józef Wissarionowicz zdawał sobie sprawę z wad swej urody. Potomek jednego ze znajomych Soso z lat dzieciństwa, Dziwilegow z Rostowa, pisał o Józefie:


„Świetnie pływał, ale wstydził się pływać w rzece. Miał jakiś defekt nogi i mój pradziadek, który uczył się razem z nim w starszych klasach, kiedyś zażartował, że Soso ukrywa w bucie diable kopyto. Soso nic nie odpowiedział. Minął ponad rok. W tym czasie za Soso jak wierny pies chodził najsilniejszy w szkole Misza Ceradze. Pradziadek już o wszystkim zapomniał, kiedy Ceradze ciężko go pobił”.

Już wtedy Józef Wissarionowicz był mściwy i pamiętliwy!
Młody Dżugaszwili nie wyglądał na amanta. Koleżanka jego pierwszej żony tak go opisała: „Niski, wątły, jakby kaleki, w koszuli jakby ze starszego brata, na głowie idiotyczny turecki fez”. Już wtedy wiele kobiet widziało w nim fascynującego bojownika-rozbójnika w rodzaju Robin Hooda. To dodawało mu męskiego uroku.

Dodaj komentarz


Książka ukazuje Stalina w pełnej okazałości i dość szybko z jej kart wyłania się postać, która zapowiadała się na despotę. Nikt nie próbuje go usprawiedliwiać, zamiast tego widzimy człowieka z zarodkiem zła pierwotnego, którego życia nie rozpieszczało i pozwoliło mu dorosnąć do postaci, której poczynania znamy wszyscy i do dziś mrożą krew w żyłach.

Artem - 27 marca 2013 22:05


Stalin to człowiek, który odegrał ogromną i zdecydowanie niechlubną rolę w naszej historii. Co spowodowało, że stał się człowiekiem bezwzględnym, żądnym władzy i bezlitosnym tyranem, po śmierci którego jednak płakały rzesze? Książka Jana Kochańczyka odkrywa tę mniej znaną, ludzką ( choć nie wiem, czy lepszą) stronę słynnego przywódcy.

Beata Wieczorek - 25 marca 2013 11:07


Z książki dowiadujemy się jaki był Stalin poza oficjalną (obowiązującą bardzo długo) wersją. Czy jednak na pewno? Co jakiś czas wychodzą na światło dzienne różne nieznane fakty z życia Stalina. Niektóre z nich trudno zweryfikować, co nie oznacza że są zmyślone.

Cezary Kolczuga - 22 marca 2013 15:59

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj