ebook Ćwiczenia ignacjańskie i nadzieja wiary - Gisbert Greshake

Ćwiczenia ignacjańskie i nadzieja wiary

ZBAWIENIE ZACZYNA SIĘ DZISIAJ!

Pytanie o to, jak będzie wyglądała przyszłość po śmierci, jest jednym z odwiecznych pytań ludzkości. Co czeka nas po życiu ziemskim? Jakie obrazy kryją się pod nazwą rzeczy ostateczne?

Gisbert Greshake, jeden z najwybitniejszych współczesnych teologów, udziela tutaj nieoczywistej odpowiedzi. Podążając za myślą św. Ignacego Loyoli, odkrywa, że sprawy eschatologiczne nie są obszarem, który należy tylko zgłębiać intelektualnie. Autor Ćwiczeń duchowych pokazuje, że rzeczy ostateczne trzeba czynić tu i teraz. Każdy wierzący jest powołany do eschatologicznej praxis do tego, aby poprzez swoje działanie brać udział w urzeczywistnianiu się królestwa Bożego. Ostatecznym celem jest bowiem ujawnienie się chwały Boga w świecie.

Nadzieja chrześcijańska nie polega jedynie na cierpliwym oczekiwaniu, lecz także na niecierpliwym wyruszaniu-w-drogę na spotkanie spodziewanej przyszłości. Człowiek otrzymuje tę przyszłość nie tylko jako dar, lecz także jako zadanie do wykonania.


Gisbert Greshake (ur. 1933) duszpasterz, wykładowca teologii dogmatycznej w Wiedniu i we Fryburgu Bryzgowijskim. Autor licznych publikacji dotyczących przede wszystkim duchowości pustyni.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj