ebook Prawo konstytucyjne współczesnej Polski z testami online - Marek Zubik

Prawo konstytucyjne współczesnej Polski z testami online

Nowe wydanie bestsellerowego podręcznika "Prawo konstytucyjne współczesnej Polski".

W publikacji w 17 rozdziałach przedstawiono systematyczny wykład obejmujący ogół zagadnień wchodzących w skład prawa konstytucyjnego. W szczególności omówiono:

  • zasady aksjologiczne Rzeczypospolitej
  • formy stanowienia prawa
  • miejsce człowieka w demokratycznym społeczeństwie i państwie
  • organizację życia obywatelskiego
  • problematykę głosowania powszechnego
  • zasady funkcjonowania organów władzy państwowej
  • ustrojowe kwestie finansów publicznych
  • czy wreszcie ustrojowe ramy reakcji państwa na szczególne zagrożenia.

W 4. wydaniu podręcznika Autor podąża za zmianami prawnymi oraz rozwojem orzecznictwa sądowego. Nie jest to jednak wyłącznie prosta aktualizacja dotychczasowej treści. W podręczniku wskazano istotne elementy wpływające na kształt kultury prawnej w państwie i płynące stąd zagrożenia.

Struktura publikacji odpowiada strukturze Konstytucji RP. Zaprezentowano najnowsze trendy w praktyce ustrojowej państwa oraz odpowiadające im ustalenia nauki prawa konstytucyjnego. Wykład dotyczący norm ustrojowych został przedstawiony z uwzględnieniem bogatego orzecznictwa sądowego, w tym ETPC, TSUE, TK, SN i NSA.

Współczesny konstytucjonalizm obejmuje spory obszar zainteresowań nauk prawnych. Duży stopień szczegółowości Konstytucji z 1997 r. powoduje, że wiele jej przepisów bezpośrednio odnosi się do poszczególnych gałęzi nauk prawnych. Jednocześnie otwarcie się polskiego systemu prawa na prawo międzynarodowe oraz orzecznictwo sądowych organów międzynarodowych spowodowało, że rozwiązania konstytucyjne muszą dawać podstawę do harmonijnego funkcjonowania Polski we wspólnocie demokratycznych państw. Wreszcie w publikacji wskazano te przypadki z praktyki życia publicznego, które nie współgrają z założeniami ustrojowymi Konstytucji RP.

Publikacja łączy w sobie przekaz na temat różnorodnych i bogatych w treść rozwiązań obowiązującej Konstytucji RP, ze zwięzłością omówienia poszczególnych zagadnień dotyczących teorii państwa i prawa, tak by mógł być zrozumiały również dla osób, które z prawem mają na co dzień pobieżną styczność.