ebook Dylematy wokół prawa do sądu - Marcin Wiącek,Piotr Tuleja,Małgorzata Masternak-Kubiak,Monika Florczak-Wątor,Lech Jamróz,Agata Pyrzyńska,Jakub Grzegorz Firlus,Agata Cebera,Sławomir Patyra,Jerzy Ciapała prof. US,Andrzej Paduch,Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. US,Kamil Dąbrowski,Robert Piszko prof. US,Monika Ged,Agnieszka Krawczyk prof. UŁ,Ryszard Piotrowski prof. UW,Kamil Spryszak prof. UJK,Jan Uniejewski,Bartosz Wilk

Dylematy wokół prawa do sądu

Przedkładana Czytelnikowi monografia poświęcona została problematyce prawa do sądu, która stała się niezwykle aktualna w 2015 r. wraz z dokonaniem zmian w składzie i funkcjonowaniu władzy sądowniczej. Jej aktualność rośnie wraz z kolejnymi wydarzeniami w sferze polskiej polityki oraz w sferze wymiaru sprawiedliwości. W aktualnej sytuacji nie można mieć bowiem wątpliwości, że zagadnienie prawa do sądu łączy się ściśle z problematyką praworządności w Polsce. Sposób ukształtowania i realizacji prawa do sądu przesądzi ostatecznie o obrazie państwa i prawa polskiego jako praworządnego albo takiego, które takiego standardu nie spełnia. Stąd tak ważne staje się szerokie przedyskutowanie problematyki prawa do sądu.

Autorzy poszczególnych rozdziałów zamieszczonych w monografii skupili się na różnych elementach prawa do sądu, w szczególności na prawie dostępu do sądu, prawie do odpowiedniego ukształtowania procedury sądowej, prawie do sprawiedliwego wyroku sądowego, zagadnieniu egzekwowania orzeczeń sądowych, prawie do odpowiedniego ukształtowania ustroju i organizacji organów rozpoznających sprawy.

Rozdziały monografii poprzedzone zostały głosem wprowadzającym Rzecznika Praw Obywatelskich, Marcina Wiącka.