
Bohaterowie, hochsztaplerzy, opisywacze. Wokół Żydowskiego Związku Wojskowego
- ebook , literatura faktu, nauki społeczne, edukacja , Żydowski Związek Wojskowy, ŻZW, getto warszawskie, Warszawa, powstanie w getcie warszawskim, powstanie warszawskie, Żydowska Organizacja Bojowa, ŻOB, stosunki polsko-żydowskie, Holokaust, Zagłada, zagłada Żydów, II wojna światowa
3,2
- Autorzy:
Dariusz Libionka ,
Laurence Weinbaum
- Wydawnictwo:
Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
- ISBN:9788363444150
- Format:MOBI + EPUB
Polacy nie mieli i nie mają monopolu na zniekształcanie historii ŻZW ani na konfabulacje. Między 1980 a 1999 r. ukazały w języku angielskim się trzy wspomnienia, których autorzy przyznawali się do członkostwa w jego szeregach. Nastąpiło to naturalnie w okresie, gdy mit „bractwa pierścienia” był na trwałe osadzony w literaturze historycznej. Nazwisk tych autorów nie znali Chaim i Chaja Lazarowie, którzy pracowicie gromadzili bazę danych dotyczącą ŻZW, żadne z nich nie pojawiło się na liście ocalałych członków ŻZW, opublikowanej w 1993 r. przez Chaję Lazar. Wszelako w dwóch przypadkach Lazarowie entuzjastycznie przyjęli cudowne odnalezienie nowych świadków i uczestników wydarzeń, zwłaszcza że ich opowieści przydawały wiarygodności ich własnych narracji.
(...) Zważywszy na to, co nam wiadomo o ŻZW, i to, co można ustalić jako fakt, do publikacji tych należy podejść z najwyższą ostrożnością.
z rozdziału „Apokryfy żydowskie”
Powstanie w getcie warszawskim cieszy się autentycznym i niesłabnącym zainteresowaniem nie tylko w Polsce i Izraelu. Szczególne kontrowersje wzbudza niejasna i zafałszowana historia Żydowskiego Związku Wojskowego, drugiej obok Żydowskiej Organizacji Bojowej organizacji zbrojnej warszawskiego getta.
W książce czytelnik znajdzie nowatorskie ujęcie historii i mitu Żydowskiego Związku Wojskowego. W pierwszej części (Dekonstrukcja) autorzy pokazują, jakim manipulacjom podlegała przez dziesięciolecia historia powstania w getcie i samego ŻZW. Odsłanianie kolejnych zafałszowań i zniekształceń pozwoliło im nie tylko na obalenie rozlicznych mitów obecnych w literaturze przedmiotu, lecz także na uwidocznienie niebezpieczeństw wynikających z podporządkowania badań naukowych takiej czy innej polityce historycznej. Ujawniają przy tym zarazem fatalne skutki wybujałych ambicji osobistych. W drugiej części książki (Rekonstrukcja) autorzy podejmują próbę odtworzenia rzeczywistej działalności syjonistów rewizjonistów (Nowej Organizacji Syjonistycznej i organizacji młodzieżowej Betar) w okresie okupacji niemieckiej. Wykorzystując nieznane materiały zebrane w trakcie kwerend w archiwach polskich i izraelskich, przedstawiają nowe interpretacje dokumentów i relacji funkcjonujących w obiegu naukowym. Autorzy omawiają działalność rewizjonistów pod okupacją sowiecką w Wilnie i niemiecką w Warszawie w latach 1939–1941, by następnie naświetlić szeroki kontekst tworzenia zbrojnego oporu w getcie warszawskim i na tym tle ukazać relacje między ŻZW a ŻOB, kontakty rewizjonistów z polską konspiracją, epizody z powstania, a wreszcie losy pozostałych przy życiu członków ŻZW.
Obaj badacze przeprowadzają systematyczny, świetnie udokumentowany wywód dotyczący historii i legendy ŻZW oraz ludzi związanych z jej kreowaniem, począwszy od końca lat czterdziestych XX w. aż po dzień dzisiejszy.
Rozprawiwszy się z mitami i kłamstwami, które nawarstwiły się przez całe dziesięciolecia, autorzy przystępują do rekonstrukcji historycznej, czyli do odpowiedzi na pytanie, jakie były prawdziwe losy ŻZW.
Praca Libionki i Weinbauma z wielu względów jest książką wzorcową. Jeżeli chodzi o wnikliwość i celność argumentacji, o niesłychanie staranną i umiejętnie przeprowadzoną analizę mało znanych i nieznanych źródeł, praca ta może służyć za model solidnej pracy historyka i powinna stać się lekturą obowiązkową dla młodych adeptów historii.
z recenzji prof. Jana Grabowskiego

Klucze i Kasa. O mieniu żydowskim w Polsce pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych, 1939-1950
Alina Skibińska, ... Dariusz Libionka, Barbara Engelking, Jan Grabowski, Andrzej Żbikowski, Nawojka Cieślińska-Lobkowicz, Łukasz Krzyżanowski, Karolina Panz, Ingo Loose, Małgorzata Melchior, Dagmara Swałtek-Niewińska

Wybór źródeł do nauczania o zagładzie Żydów na okupowanych ziemiach polskich. Materiały pomocnicze dla szkół ponadpodstawowych + Ćwiczenia dla szkół ponadpodstawowych
Alina Skibińska, ... Robert Szuchta, Dariusz Libionka, Jakub Petelewicz, Barbara Engelking, Bogdan Jędruszczak, Jacek Leociak, Wiesława Młynarczyk
Dodaj komentarz
Książka jest odrobinę zbyt pretensjonalna. To trudna, ze względu na styl, pozycja do przeczytania tylko przez fanów i specjalistów z dziedziny.
Aleksandra Skibińska - 18 kwietnia 2013 22:34
W zamierzeniu miała być to lektura dekonspirująca naleciałości historyczne i odsłaniające kulisy bohaterskich walk. W efekcie wyszła jednak dość pretensjonalna mieszanka różnych materiałów historycznych. Propozycja dla bardzo cierpliwego czytelnika.
Artem - 29 marca 2013 14:42
Losy żydowskie są zawsze ciekawe. Dzięki tej pozycji poznamy losy Żydów w getcie. Niesttey to nie jest zbyt przyjemny obraz. Ale warto poświęcić chwilę.
Panna z mokrą głową - 22 marca 2013 10:48