ebook PRL bez maski - Stanisław Głąbiński

PRL bez maski

Książka znanego dziennikarza i pisarza jest pozycją wyjątkową na naszym rynku wydawniczym.
Jest to opowieść napisana w formie pamietników czterech byłych więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych, którzy w pierwszych powojennych latach powrócili z Zachodu do kraju zwanego w tamtych latach Polską Ludową i zaczynają wcale niełatwy proces dostosowania się do zastanej rzeczywistości, systemu, o którym niewiele wiedzą, i którego w gruncie rzeczy nie rozumieją.
Jest w tym gronie człowiek wyjątkowy, z poglądów lewicowiec, nawet komunista, znany w kręgach sprawujących władzę. Natychmiast obejmuje wysokie i wpływowe stanowisko, ale również właśnie on, w pierwszym dziesięcioleciu PRL zaczyna odczuwać coraz większe rozczarowanie, oddalać się od systemu, który początkowo wydawał mu się słuszny. Pozostali, choć nie lubią i nie wierzą lewicy, jak większość Polaków, starają się znaleźć sposób dostosowania się do sytuacji i urządzenia sobie życia.

Dodaj komentarz


"PRL bez maski" nie mówi o obnażaniu głupoty systemu. Nie, ponieważ jest to książka dla czytelnika inteligentnego. Zamiast tego dostajemy czterech przyjaciół, którzy jako ofiary poprzedniego reżimu trafiają w ręce kolejnego. Jak pisał M.Twain: "Historia się nie powtarza, ale rymuje".

Artem - 3 kwietnia 2013 20:17


Tytuł zasugerował mi, że to pozycja o mało znanych faktach z historii PRL. Okazuje się, że to coś na kształt wspomnień. Zmagania czwórki bohaterów z nową (socjalistyczną) rzeczywistością. Ciekawe, ale niedosyt pozostał (oczekiwałem czegoś innego).

Cezary Kolczuga - 27 marca 2013 12:52

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj