ebook Dziedzictwo Bourne'a - Robert Ludlum,Eric Van Lustbader

Dziedzictwo Bourne'a

 

David Webb, dawny agent o kryptonimie Jason Bourne wykonujący tajne misje dla rządu Stanów Zjednoczonych, wiedzie spokojny żywot jako profesor lingwistyki na Uniwersytecie Georgetown, jednak już niebawem upomni się o niego przeszłość. Gdy na terenie uniwersyteckiego campusu strzela do niego tajemniczy snajper, Webb jedzie do rezydencji przyjaciela i mentora z CIA, Alexa Conklina, licząc, że ten pomoże mu w rozwiązaniu zagadki. Za późno. Conklin oraz psycholog Morris Panov, który pomagał Bourne’owi odzyskać utraconą pamięć, nie żyją. Kilka minut później w domu Conklina zjawia się policja. Wrobiony w morderstwo, były agent musi uciekać nie tylko przed CIA i policją całego świata, ale również niebezpiecznym zabójcą imieniem Chan, który z nieznanego powodu chce go zlikwidować.

Podążając tropem znalezionej w domu Conklina kartki, na której przyjaciel zapisał tajemniczą nazwę „NX 20”, Bourne odkrywa, że śmierć mężczyzn ma związek ze zniknięciem doktora Schiffera prowadzącego tajne badania nad nową bronią biologiczną. Ślady prowadzą do Rejkiawiku, gdzie trwają przygotowania do konferencji poświęconej walce z terroryzmem. Ale nie tylko Bourne wybiera się do stolicy Islandii, na skalistą wyspę leci również Stiepan Spalko, węgierski milioner i prezes międzynarodowej organizacji humanitarnej Humanistas, zaraz za nim zaś grupa czeczeńskich rebeliantów, których szanowany filantrop zwerbował do tajnej operacji.

Dodaj komentarz


Bourne'a poznałem na małym ekranie. Typowy film rozrywkowy, ale na tyle ciekawy, że zachęcił mnie do przeczytania książki (w zasadzie książek, bo jest klika w „serii”). „Dziedzictwo Borne'a” to dobry kawałek niewymagającej refleksji sensacji. Nie ma tu wprawdzie jakiś szczególnych zaskoczeń, ale napięcie jest utrzymywane na właściwym poziomie. Pozycja idealna dla wszystkich miłośników „akcyjnych” sensacji gdzie dużo się dzieje, gdzie nie ma czasu na „oddech”.


Cykl Bourne'a jest bardziej znany z filmów, chociaż powstał na podstawie powieści Ludluma. Filmy jakoś szczególnie mnie nie zachwyciły, ale były przyjemną rozrywką. Niejako „kontrolnie” postanowiłam przeczytać książki (te, które uda mi się „dorwać”). Nie byłam jakoś szczególnie rozczarowana. Ot, dobry kawałek sensacji. Bez specjalnych zaskoczeń ale trzymający odpowiednio w napięciu. Nie trzeba się skupiać. W sam raz do podróży.


Książki z cyklu o Bourne’ie można rzec, iż omijałam szerokim łukiem, ze względu na mocno promowane filmy. Jednak w końcu sięgnęłam po lekturę i nie żałuję. Czyta się całość szybko, nie mogąc oderwać od kolejnych stron. Zawrotna akcja, tajemnice, spiski, to tylko część cech charakteryzujących tę powieść. Fani autora z pewnością się nie zawiodą, a Ci, którzy szukają dobrej sensacji niech śmiało czytają.


Zadziwiająco dobra książka. U Ludluma spotkamy się nie raz ze schematycznością, ale "Dziedzictwo Bourne'a" jest bardzo dobrą ksiażką, w której aż tak bardzo nie rzuca się to w oczy. Nie rzuca się w oczy, bo akcja pędzi na złamanie karku i wciąga czytelnika, więc nie ma on czasu za bardzo myśleć co się dzieje dookoła. Polecam najpierw przeczytać książkę, a później ewentualnie obejrzec film. Moim zdaniem ksiązka bije film na główę. Polecam


Naprawdę ciekawy thriller, który nieraz mrozi krew w żyłach. Bourne to geniusz, a autorzy którzy go stworzyli tym bardziej.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj