Dzieci północy

Najlepsza książka w pięćdziesięcioletniej historii Nagrody Bookera!

Epicka opowieść o powojennej historii Indii

Jak zwykle u Rushdiego prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Jak zwykle też książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi. W ramach znanych z historii najnowszej wydarzeń Rushdie osadził opowiedzianą przez Salima Sinaiego sagę rodzinną o „dzieciach północy“ urodzonych w chwili uzyskania niepodległości przez Indie.

Książka zdobyła wiele nagród: Booker Prize, James Tait Black Prize, English Speaking Uninon Literary Award, i natychmiast wyniosła autora na literacki Parnas. W 1993 roku uznano ją za najlepszą powieść wyróżnioną Booker Prize w mijającym ćwierćwieczu i przyznano tym samym Booker of Bookers – Bookera Bookerów.

Dodaj komentarz


Salman Rushdie po raz kolejny czętuje nas niesamowitą powieścią. Tak jak pisałam wcześniej nie jestem specjalistą od historii Indii, jednak nie powstrzymało mnie to przed sięgnięciem po tą niezwykłą książkę o czasie przed i po tym jak Indie uzyskały niepodległość. Tytułowe dzieci północy to dzieci, które urodziły się między północą a pierwszą w nocy w noc odzyskania przez Indie niepodległości. Książka dobra, chociaż czasem można ugrzęznąć wśród faktów historycznych i terminologii indyjskiej, których autor niestety czasem nie tłumaczy. Generalnie książka ciekawa i warta przeczytania. Wspaniała pozycja dla fanów Rushdiego


Nie jestem specjalistą od historii Indii, a tak na prawdę niewiele o nich wiem, jednak nie powstrzymało mnie to przed sięgnięciem po tą niezwykłą książkę o czasie przed i po tym jak Indie uzyskały niepodległość. Tytułowe dzieci północy to dzieci, które urodziły się między północą a pierwszą w nocy w noc odzyskania przez Indie niepodległości. Książka dobra, chociaż czasem można ugrzęznąć wśród faktów historycznych i terminologii indyjskiej, których autor niestety czasem nie tłumaczy. Generalnie książka ciekawa i warta przeczytania.


Tematyka egzotyczna (wszystko poza Europą i Ameryką Północną) zawsze mnie intrygowała. Nie omieszkałam więc sięgnąć po tę powieść. Szczególnie, że autor pokazuje Indie. Pokazuje inaczej niż to na ogół przedstawiają media głównego nurtu. Historia odzyskiwania niepodległości, stosunki społeczne, konwenanse, zwyczaje, itp. Trochę przeszkadzało mi pewne zagmatwanie, przez co niełatwo mi się czytało tę powieść. Mimo wszystko ma ta książka w sobie jakąś bliżej nieokreśloną (ale przyciągającą) magię.


Powieść z nurtu realizmu magicznego (do tego nurtu zalicza się m.in. "Mistrza i Małgorzatę"). Autor pokazuje nam Indie, odzyskiwanie niezależności przez ten kraj, a także konwenanse społeczne. Zagmatwana i nieprzewidywalna książka. Wymaga jednak ciszy i spokoju. Inaczej wyda się ciężka w odbiorze,

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj