ebook Przygody Odyseusza - Jan Parandowski

Przygody Odyseusza

"Przygody Odyseusza" i zawarta w tym tomie "Wojna trojańska" – utwory napisane specjalnie dla młodzieży na podstawie "Iliady" i "Odysei" Homera – stanowią przykład doskonałej popularyzacji arcydzieł literatury klasycznej.

Dodaj komentarz


Swietnie "przetlumaczona" z klasyki na "nasze" klasyczne greckie poematy Homera: Iliada i Odyseja. Dla tych, ktorzy Homera nie "trawia" a musza, jest to doskonala alternatywa. Choc ostatnio powstalo wiele filmowych adaptacji tych dziel, lacznie z kultowa "Troja" z szeregiem holywoodzkich gwiazd w obsadzie, to jednak ciagle warto poznac te epokowe dziela z "pierwszej reki". Choc ksiazka Parandowskiego "pierwsza reka" nie jest, to jednak goraco polecam - przeczytajcei, nie pozalujecie.


Bardzo lubię mitologię grecką, szczególnie autorstwa Jana Parandowskiego. Czytałam wielu innych autorów, ale zawsze wracałam to wersji tego właśnie pisarza. Tak było również z Przygodami Odyseusza. Nie mając ochoty na czytanie "Odyseii" Homera, ale pragnąc poznać tę sławną historię o dzielnym żeglarzu nie mogącym przez 20 lat wrócić do ukochanej ojczyzny-Itaki, do pięknej żony i syna, od razu sięgnęłam po mit napisany przez Parandowskiego. Nie zawiodłam się. Polecam wszystkim przeczytanie tej historii.


Jeszcze parę lat temu mocno interesowała mnie mitologia grecka i wszystko, co z nią 9mniej lub bardziej) związane. Jednak dzieła Homera były, jak na tamten czas, dla mnie zbyt ciężkie i najzwyczajniej w świecie nie chciało mi się przez nie brnąć. Jednak Jan Paradowski, a raczej jego książka, pozwoliły mi poznać i tę historię. Napisane przystępnym językiem opracowanie, które powstało na podstawie dzieł Homera. Czyta się lekko, łatwo i wreszcie przyjemnie.


"Iliada" i "Odyseja" to arcydzieła literatury antycznej. Jednakże są to eposy trudne w czytaniu i odbiorze. Opracowania Jana Parandowskiego (w zasadzie napisane bardziej przystępnym językiem wcześniej wymienione dzieła) pozwalają jednak poznać światy, o których opowiadał Homer. Młodzi czytelnicy nie muszą brnąć przez trudne teksty. Mityczny świat herosów, bogów i dziwnych stworzeń podany w bardziej przyswajalnej formie może być dobrą lekturą dla każdego.


Musiałam przeczytać mitologie Parandowskiego na pewien konkurs. Myślałam, że to strata czasu. Jak się okazało myliłam się. Obowiązkowa pozycja dla fanów mitologii!


Jan Parandowski po mistrzowsku napisał utwory na podstawie oryginalnych dzieł Homera. Przystępny język łatwo wprowadza w mitologiczne światy. Dla młodzieży jak znalazł ale dorośli nie powinni stronić od (nie tylko) tej pozycji.


Odyseusz wraz z towarzyszami wyrusza po wojnie w drogę do domu. Niezwykłe przygody, postacie mityczne i waleczność niech będą zachęta dla tych którzy (choć powinni!) jeszcze nie czytali.


Mitologia jest moim ulubionym tematem i czytam wszystko, co znajdę. Ale przed tą książką dobrze jest przeczytać kilka wydań mitów typowo dla dzieci, a wtedy bardziej się mogą spodobać. Moje pierwsze czytałem chyba jak miałem 9 lat, Grzegorza Kasdepke, potem Inkowa, a potem jeszcze kilka a dopiero niedawno Parandowskiego.


Mitologia jest cudna, Odyseusz jest cudny, jak tu nie czytać? Zdecydowanie polecam!


Książka opowiada o niezwykłych przygodach Odyseusz podczas jego powrotu do domu z wojny pod Troją. Ze względu na barwność wydarzeń jest moim zdaniem ciekawsza od "Wojny Trojańskiej".


to jest tak jak z Iliadą. Ja kocham mitologię, a przygody Odyseusza w szczególności.


Klasyka, którą powinni znać wszyscy. Historia tak znana, że odniesienia do niej znajdują się w wielu wierszach, książkach oraz nawet piosenkach. Przygody Odyseusza, są na tyle wciągające, że zapomina się o wiekach, które minęły od czasu ich spisania.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj