ebook Diabeł w Białym Mieście - Erik Larson

Diabeł w Białym Mieście

"Fascynująca opowieść o budowniczym, mordercy i wielkiej wystawie, która stała się ich wspólną obsesją.
Prawdziwa historia  dwóch mężczyzn, architekta i seryjnego mordercy, których losy połączyła ze sobą największa wystawa w amerykańskiej historii: Kolumbijska Wystawa Światowa z 1893 roku, zorganizowana w Chicago i nazywana „Białym Miastem”.
          Daniel Hudson Burnham, wybitny dyrektor robót wystawy i twórca wielu ważnych budynków, takich jak Flatiron Building w Nowym Jorku czy Union Station w Waszyngtonie, pokonuje liczne przeszkody i wraz ze swoim zespołem stara się przekształcić podmokły park Jacksona w „Białe Miasto”.
          W tym samym czasie Henry H. Holmes, młody lekarz, złośliwie parodiując „Białe Miasto” Burnhama, wznosi nieopodal swój Hotel Wystawy Światowej – urządzając  w nim straszliwe miejsce mordów, wyposażone w stół sekcyjny, komorę gazową i piec krematoryjny.
          Diabeł w Białym Mieście prowadzi czytelnika w czasy pełne magii i wzniosłości, sprawiając, że dym, romans i tajemnica amerykańskiego wieku pozłacanego, jak określają historycy późny wiek dziewiętnasty, ożywają ponownie."

Dodaj komentarz


Autor miał interesujący pomysł na powieść, jednakże całkowicie go zmarnował. Larson starał się jak najwierniej oddać ówczesny świat i trzeba przyznać , iż jego opisy sa wiarygodne, lecz całość została przytłoczona nazbyt szczegółowym opisem światowej wystawy. Kryminału w tym kryminale przez ten zabieg jest dość niewiele. Mogło być naprawdę ciekawie, niestety nie wyszło. Szkoda, nie mogę uznać tej książki za godną polecenia.

YoAnna - 20 maja 2013 17:06


Po lekturze „gromu z jasnego nieba” nie byłam szczególnie przekonana do kolejnej książki autora. Mając nadzieję na coś lepszego chwyciłam. Początek zapowiadał się dość interesująco. Coś na kształt thriller historycznego, szczególnie ze tematyka wystawy światowej wydawała się dobrym przyczynkiem do skreślenia intrygującej opowieści. Niestety autor za bardzo skupia się na opisach architektonicznych. Z ciekawego pomysłu nic nie zostało. Rozczarowałam się.

Doris - 18 maja 2013 16:44


Pomysł na fabułę świetny, jednakże niestety niewykorzystany. Klasyczny przerost formy nad treścią kiedy autor bardzo chce zmieścić wszystko w książce, ale zaburza proporcje opisów w stosunku do samej właściwej treści. Początek książek bardzo dobry, ale im dalej tym jest gorzej i z thrillera zostaje nam obszerny opis architektoniczny. Szkoda, bo pomysł miał potencjał. Można przeczytać ale szału nie ma, a szkoda, bo mogła być fajna ksiażka

Pharea - 13 maja 2013 20:59


Większą część książki pochłania opis budowy wystawy światowej. Mroku i zbrodni jest zaskakująco mało. Szkoda, że autor nie odwrócił proporcji. Być może byłoby lepiej.

Cezary Kolczuga - 29 marca 2013 13:37

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj