ebook Człowiek bez psa - Håkan Nesser

Człowiek bez psa

Pierwszy tom porywającej serii kryminalnej o inspektorze kryminalnym Gunnarze Barbarottim.

Rodzina Hermanssonów zbiera się, by uczcić sześćdziesiąte piąte urodziny nestora rodu Karla-Erika. Jednak rodzinne spotkanie ma tragiczne i nieprzewidziane następstwa. W przeddzień wielkiego jubileuszu przepada bez śladu Robert – syn Karla-Erika. Następnego wieczoru, również bez śladu, znika jego wnuk Henrik. Śledztwem w sprawie zaginięć zajmuje się inspektor kryminalny Gunnar Barbarotti. Wydaje się mało prawdopodobne, by zniknięcie dwóch osób z jednej rodziny w ciągu 24 godzin było przypadkowe. Barbarotti odkrywa najmroczniejsze tajemnice rodziny Hermanssonów i wyciąga na światło dzienne to, co na pozór było niewidoczne.

Pozostałe książki serii o inspektorze Gunnarze Barbarottim również ukazały się nakładem wydawnictwa Czarna Owca.

Håkan Nesser (ur. 1950) to jeden z najbardziej znanych szwedzkich twórców kryminałów. Zadebiutował w 1988 roku powieścią Choreograf. Największą popularność przyniósł mu jednak składający się z dziesięciu części cykl powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Po raz pierwszy bohater ten pojawił się w wydanej w 1993 roku książce Nieszczelna sieć, która polską premierę miała w 2012 roku.

Innym znanym cyklem kryminalnym Nessera jest wydana w latach 2006-2012 pięcioczęściowa seria z inspektorem Gunnarem Barbarottim, którą rozpoczyna tom Człowiek bez psa.

Dodaj komentarz


Co może wyniknąć jak w powieści o cechach skandynawskiego kryminału umieści się bohatera pochodzenia włoskiego? Tylko ciekawa historia. Z jednej strony otrzymujemy typowy skandynawski „mrok”, z drugiej jest on „rozświetlany” humorem głównej postaci. Ta postać to detektyw Barbarotti. Człowiek, który i ponarzeka, i „porozmawia” z Najwyższym. Książka nie jest pozbawiona problematyki społecznej. Szkoda tylko, że intryga kryminalna jest dość przewidywalna. Mimo wszystko czyta się dobrze.

Dark Noise - 8 czerwca 2013 17:31


Co może wyniknąć jak w powieści o cechach skandynawskiego kryminału umieści się bohatera pochodzenia włoskiego? Tylko ciekawa historia. Z jednej strony otrzymujemy typowy „mrok”, z drugiej jest on „rozświetlany” humorem głównej postaci. Ta postać to detektyw Barbarotti. Człowiek, który i ponarzeka, i „porozmawia” z Najwyższym. Książka nie jest pozbawiona problematyki społecznej. Szkoda tylko, że intryga kryminalna jest dość przewidywalna.

Dark Noise - 8 czerwca 2013 17:30


Jeśli podobał ci się czytelniku Larson, Mankell czy też Lackberg spodoba ci się też twórczość Nessera. Szczególnie, że ten autor połączył ze sobą pozornie sprzeczne elementy. Właściwy dla kryminału skandynawskiego „mrok” i pokazywanie społecznych problemów i postać bohatera wywodzącego się z Włoch (więc naturalnie dowcipnego, ale też narzekającego na swoje życie i prowadzącego czasami swoiste rozmowy z Bogiem). „Człowiek bez psa” to pierwsza część przygód detektywa Barbarotti'ego.

Doris - 28 maja 2013 13:33


Kolejny szwedzki kryminał, tym razem napisany specyficznym stylem, który nie każdemu musi przypaść do gustu. Całość wypada dość średnio, zwłaszcza jeśli na powieść spojrzy się przez pryzmat inspektora Barbarottimiego. To postać raczej mało przyciągająca, dość nijaka, nie wyróżniająca się. Wątek kryminalny jest poprawny, lecz dość przewidywalny. Spodziewałam się czegoś lepszego. Fani skandynawskich dreszczowców mogą poczuć się rozczarowani. Kto chce, niech czyta.

YoAnna - 22 maja 2013 20:28

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj