ebook Czarne oceany - Jacek Dukaj

Czarne oceany

WOJNY EKONOMICZNE I WOJNY MEMETYCZNE

NOWA ETYKIETA I NOWA INTYMNOŚĆ

INŻYNIERIA GENÓW, UMYSŁÓW I CYWILIZACJI

A NICHOLAS HUNT ZUPGRADE’OWAŁ SOBIE MÓZG

Rzecz dzieje się w Stanach w kręgach kompleksu wojskowo-przemysłowego. Trzonem armii są wojska ekonomiczne, chroniące gospodarkę przed wrogimi wpływami. Establishment oddzielił się biologicznie i społecznie od nieprzekształconego genetycznie plebsu. Większość funkcji państwa podległa prywatyzacji.

W tym świecie jak ryba w wodzie czuje się Nicholas Hunt, polityk i lobbysta.

Jacek Dukaj pokazuje - z sukcesem - świat nieliniowy, świat gdzie ważna nie jest zmiana, ale ma-tematyczna pochodna zmiany: przyspieszenie zmian. Świat, w którym wpływają na siebie częstości pojawiania się morderczych millenarystycznych sekt i przemiany technologiczne w telekomunikacji.

Janusz A. Urbanowicz, „Esensja”

Świat Czarnych oceanów jest światem, w którym nikt z nas nie chciałby się chyba znaleźć, ale jednocześnie do niego szybko zdążamy.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

Czarne oceany ukazują cywilizację w ślepym zaułku, miotającą się w spazmach boleści, które sama sobie sprokurowała.

Marek Oramus, „Nowa Fantastyka”

Jacek Dukaj (ur. 1974) - jeden z najciekawszych współczesnych prozaików polskich. Premiery jego książek to każdorazowo wydarzenia literackie. Autor Xavrasa Wyżryna, Czarnych oceanów, Extensy, Córki łupieżcy, Innych pieśni, Perfekcyjnej niedoskonałości, Lodu oraz licznych opowiadań – w tym zekranizowanej przez Tomasza Bagińskiego Katedry - zgromadzonych . w tomie W kraju niewiernych. Pomysłodawca antologii pt. PL+50. Historie przyszłości. Wielokrotny laureat nagród im. Janusza A. Zajdla (również za Lód), trzykrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”, a w tym roku także do nagrody literackiej Nike, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Angelusa; laureat nagrody Kościelskich, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej 2009.

Dodaj komentarz


Kolejna książka Dukaja, którą musiałam od razu przeczytać i muszę przyznać, że nie zawiodła mnie ona. Wspaniała lektura, którą pragnę polecić wszystkim fanom tego fenomenalnego polskiego autora, który jest dumą naszego narodu. Oczywiście jak zawsze na początku było trudno, jednakże po przeczytaniu kilkunastu stron poszło już gładko i czytało się z niemałą przyjemnością. Muszę jednak przyznać, że książka ta wymaga nie lada skupienia, ponieważ żeby ją zrozumieć trzeba dobrze poznać świat w niej przedstawiony.


Przedmówczynie już napisały, że nie jest to książka łatwa w lekturze. Rzeczywiście, ale cenię sobie „trudną” fantastykę, bo zmusza do refleksji. Wykreowany przez autora technokratyczny świat przyszłości do takiej refleksji zmusza. Przemycane przez Dukaja w powieści rozważania filozoficzne nie są wcale takie niepotrzebne. Dopełniają całość. Nie jest to pozycja dla wszystkich. Wielu czytelników lubiących s-f nie będzie do końca zadowolonych. Znajdą się jednak ci, co się zachwycą.


Rozważania Jacka Dukaja na temat tego, jak może wyglądać ludzka przyszłość oraz społeczeństwo w niej żyjące. Przyciężkawych styl i język autora nie ułatwiają lektury powieści i jej odbioru. Ciekawy pomysł, jednak sposób ukazania nie będzie odpowiadał każdemu. Mimo wszystko jest to godna polecenia lektura dla wszystkich tych, którzy w fantastyce cenią kierunek lekko filozoficzny i nie boją się cięższego stylu.


Proza Dukaja nie należy do łatwych w odbiorze, ale kto się na nią porwie i przetrzyma początkowe zniechęcenie, doceni trud autora.Technokratyczny świat przyszłości wykreowany w tej powieści przez pisarza może zachwycić niejednego czytelnika. Jednak aby było to możliwe nie można traktować powieści jako lektury łatwej i przyjemnej. Dywagacje o zabarwieniu filozoficznym mogą nużyć, ale są niezbędnym elementem całości. Dla szukających w literaturze niecodziennych przeżyć.


Proza Dukaja nie należy do łatwych w odbiorze, ale kto się na nią porwie i przetrzyma początkowe zniechęcenie, doceni trud autora.Technokratyczny świat przyszłości wykreowany w tej powieści przez pisarza może zachwycić niejednego czytelnika. Jednak aby było to możliwe nie można traktować powieści jako lektury łatwej i przyjemnej. Dywagacje o zabarwieniu filozoficznym mogą nużyć, ale są niezbędnym elementem całości.


Niezwykłą i niepokojąca wizja przyszłości jaką podaje nam tym razem Dukaj. Ciekawa książka o ludziach, społeczeństwie i jego podziale okraszona filozoficzną powłoką. Książka do najłatwiejszych nie należy i wymaga aby czytelnik poświęcił jej całą swoją uwagę. Kolejna pozycja Dukaja pozostawiająca niedosyt, ale też kolejna, którą można się zaczytywać. Skomplikowani bohaterowie dodają książce głębszego wymiaru. Dukaj po raz kolejny wykazuje się erudycją na wielu polach. Polecam


Pierwsza książka Dukaja jaką przeczytałam, niezwykła wizja przyszłości, szczególnie społeczeństwa. Ponadto niezwykła podróż po zakamarkach ludzkiego umysłu.


Futurologiczne rozważania na temat społecznej przyszłości ludzkości przez pryzmat armii. Momentami trudne. Dla wymagającego czytelnika. Autor pisze fantastykę w dobrym stylu. Omijać jego twórczość to coś na kształt grzechu.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj