ebook Cud uważności - Thich Nhat Hanh

Cud uważności

"Uważność jest cudem - jak mówi tradycja buddyjska - dzięki któremu poznajemy siebie samych. Potrzebujemy spokoju serca i samokontroli, jeśli chcemy, aby nasze wysiłki przynosiły dobre rezultaty. Jeśli bowiem tracimy samokontrolę, pozwalamy niecierpliwości i złości zakłócić naszą pracę, to odbieramy jej tym samym jakąkolwiek wartość. Każdą czynność powinniśmy wykonywać uważnie. Aby zapanować nad naszym umysłem i uspokoić myśli, musimy uważnie przyglądać się naszym uczuciom i wrażeniom zmysłowym oraz jednoczyć się z nimi. Nauczmy się patrzeć na wszystkie istoty oczami pełnymi współczucia. Główny przekaz tej książki przekłada się na naszą postawę wobec innych ludzi, a zwłaszcza najbliższe otoczenie. Kwintesencją rozważań autora jest wskazówka: "Jest tylko jeden najważniejszy czas, a ten czas - to teraz. Chwila terażniejsza jest jedynym czasem, jaki mamy.

Dodaj komentarz


W dzisiejszych czasach tego typu książki mogą okazać się bardzo przydatne. Codziennie pędzimy, nie mając na nic czasu, nie myśląc o tym co będzie, aż nadchodzi taki moment kiedy wiemy, że nasze życie nie może tak wyglądać, że potrzebujemy czegoś więcej. Wtedy warto właśnie po tę pozycję sięgnąć, dzięki niej bardzo szybko opanujemy podstawy medytacji i buddyzmu. Myślę, że książka ta warta jest tego by ją chociaż przejrzeć, a może akurat znajdziemy coś dla siebie, co odmieni raz na zawsze nasze życie.

Tralalalalalala - 24 czerwca 2013 22:35


Tchich Nhat Hanh i jego "sztuka uważnego życia" jednym się spodobają, innym nie. Ja jednak uważam, że większości z nas przydałaby się umiejętność bycia "tu i teraz". Szczególnie, że podręcznik mamy pod ręka.

Aleksandra Skibińska - 14 kwietnia 2013 10:18


Chcesz w miarę szybko nauczyć się medytować? Ta książka ci pomoże. Przystępna prezentacja buddyzmu zen i technik medytacyjnych. Osobiście jednak wolę medytację serca (Sri Chinmoy), bo nie ma konotacji religijnych (jak w buddyzmie).

Cezary Kolczuga - 6 kwietnia 2013 11:35

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj