ebook Conan i pradawni bogowie - Robert E. Howard

Conan i pradawni bogowie

Oto nadchodzi - zupełnie nowe wydanie rozproszonych dotąd, a niekiedy w ogóle w Polsce nieznanych pierwotnych wersji opowiadań o Conanie z Cimmerii! W trzech tomach zgromadzone zostały wszystkie oryginalne teksty napisane przez Roberta E. Howarda oraz wiele materiałów dodatkowych.

Conan z Cimmerii, stworzony przez amerykańskiego pisarza Roberta E. Howarda (1906-1936), pojawił się po raz pierwszy na łamach popularnego czasopisma "Weird Tales" i od razu zawładnął wyobraźnią czytelników. Przez wiele lat, już po śmierci autora, jego teksty ukazywały się w rozmaitych przedrukach, nierzadko obarczone licznymi zmianami redakcyjnymi. Niektóre zostały wręcz dogłębnie przerobione, m.in. przez L. Sprague de Campa i Lina Cartera. Publikowane dotąd w naszym kraju wersje odbiegają zatem treścią od howardowskich oryginałów napisanych blisko osiemdziesiąt lat temu.

Edycja przygotowywana przez REBIS jako pierwsza w języku polskim opiera się właśnie bezpośrednio na tekstach źródłowych i idzie nawet dalej. Prócz samych opowiadań bowiem pojawi się w niej sporo materiałów archiwalnych, dotąd w ogóle niepublikowanych - szkiców, zapisków i notatek Howarda, jakie pozwolą prześledzić proces powstawania poszczególnych historii. Dopełnienie całości stanowią zaś obszerne eseje historyczno- i krytycznoliterackie na temat sagi o Conanie.

Dodaj komentarz


Oto fantastyczny, barbarzyński świat, stworzony w wyobraźni Howarda, w którym żyje Conan – barbarzyński wojownik z Cymmerii, który w walce ostrze miecza ceni bardziej, niż magię czy wyrafinowaną intrygę. Dzięki przymiotom ducha, umysłu i ciała Conan robi w tym świecie niezwykłą karierę – od prostego wojownika do władcy wspaniałego królestwa Aquitanii. Sięga po władzę w iście barbarzyńskim, prostym stylu i sprawuje ją niepodzielnie. Opowieści o Conanie Cymmeryjczyku to prekursor gatunku fantasy, klasyka, której chyba nikomu nie trzeba polecać.


Zanim jeszcze zobaczyłem kreację (mocno wątpliwą) Arnolda Schwarzeneggera w filmowej wersji przygód Conana miałem okazję poznać kilka historii książkowych w wykonaniu Howarda (a było to jeszcze w liceum). Bohater pisarza to zupełnie inna postać niż to co podali widzom filmowcy. Conan to prawdziwy bohater, zwinny, szybki i... myślący. Książka jest zbiorem trzynastu pierwotnych opowiadań. Niektóre z nich nie były wcześniej wydane w Polsce. Warto się zapoznać. Polecam szczególnie miłośnikom „twardej” fantasy.


Pisząc Conan w pierwszej chwili mam przed oczyma zwalistą postać Arnolda Schwarzeneggera. Jednak przyszedł taki czas, kiedy w moje ręce wpadł papierowy pierwowzór. I bardzo dobrze, gdyż zawarte w nim opowiadania rzucają zupełnie nowe światło na tę postać. Czytało się całość przyjemnie, jest to raczej mocna literatura, dla wielbicieli klasycznego fantasy. Świat wykreowany przez autora jest dopracowany. Wszyscy, którzy lubią Conana w wersji filmowej powinni sięgnąć po książkę.


Nie miałam co czytać i przejrzałam półki z książkami. Nawet nie wiedziałam, że mam w biblioteczce coś z Conana. W sumie nie bardzo interesuje mnie gatunek twardej fantasy, ale z nudów postanowiłam poczytać. Dobrze, ze są to opowiadania. Przez powieść pewnie bym nie przebrnęła. Określiłabym te opowieści, że "zbyt naprężają mięśnie", ale i tak są o niebo lepsze niż film, w którym bohater jest wręcz lekkim tępakiem. Miłośnicy fantasy powinni być zadowoleni.


Conan to istna legenda. Nie tylko za sprawą książek, ale też wielu ekranizacji. "Conan i pradawni bogowie" to zbiór trzynastu opowiadań o Conanie, najdzielniejszym z bohaterów. Jeśli ktoś widział Conana tylko w telewizji zbiór opowiadań będzie dla niego niesamowitą przygodą. W pierwotnej wersji (nie przerobionej jeszcze przez telewizję) poznajemy prawdziwego Conana. Owszem jest wielkim, silnym mężczyzną, ale nie jest ociężały (jak Schwarzenegger), lecz zwinny i szybki jak pantera. Wspaniały obraz tak różny od telewizyjnego, fani Conana muszą przeczytać ten zbiór


Conan jest jednym z tych bohaterów, których darzę niesłabnącym sentymentem. Historie o nim są ciekawe, gorące i naprawdę wciągają.


Pierwsze trzynaście opowiadań o Conanie. mamy tu wszystko, co zrodziło się w wyobraźni pisarza. Okazuje się, że Conan to nie tylko góra mięśni (jak zostało to pokazane w ekranizacjach). To pewien pierwowzór literackiego barbarzyńcy. Dla wszystkich miłośników przygody w stylu fantasy.


Conan to klasyka klasyki. Super silny bohater i jego przygody. A jednak nie da się go nie kochać.


Z Conanem zetknęłam się pierwszy raz na ekranie. Tak mnie zainteresowała ta historia, że czym prędzej sięgnęłam do książek o niezwyciężonym, niezłomnym i walecznym bohaterze z Cymerii i nie rozczarowałam się. Czytając można przeżyć prawdziwą przygodę pełną emocji i uniesień w fantastycznym świecie mistrzowsko wykreowanym przez Howarda.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj