ebook Chmurołap - Zbigniew Masternak

Chmurołap

Wydarzenia z Chmurołapa poprzedzają chronologicznie fabułę debiutanckiej powieści Zbigniewa Masternaka Niech żyje wolność. Dwudziestoośmioletni autor wydaje drugą w tym roku dojrzałą i świetnie skonstruowaną powieść o swoim dzieciństwie i wczesnej młodości, spędzonych w świętokrzyskiej wsi. W Chmurołapie rojno od wiedźm, zbójców i diabłów - prawie wszystkie wydarzenia z życia młodego bohatera, Księcia, zostały skonfrontowane z legendami żyjącymi w pamięci wspólnoty, do której przynależy. Ludowe podania wywierają znaczący wpływ na dojrzewanie chłopca. Są jedynym dziedzictwem, jakie przekazuje mu jego ojciec, tytułowy Chmurołap.

Masternak przygląda się swoim bohaterom z wrażliwością godną Żeromskiego. Skojarzenie z tym pisarzem nasuwa się również ze względu na opisywany w książce region - Góry Świętokrzyskie. Jednak znacznie bliżej Masternakowi do innego znanego krajana - Gombrowicza, z którym łączą go gry z mitologią narodową, krytyka polskiej religijności czy groteskowy obraz szkoły.

Zbigniew Masternak - urodził się w 1978 roku. Pochodzi z Piórkowa (Góry Świętokrzyskie). Studiował prawo na UMCS w Lublinie, następnie filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Prozaik, autor scenariuszy filmowych. Debiutował w 2000 roku na łamach "Twórczości". W 2005 roku na podstawie jego opowiadania Stacja Mirsk powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Etiuda otrzymała Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym KRAKFFA. W marcu 2006 ukazała się debiutancka powieść Masternaka Niech żyje wolność, która niebawem zostanie przeniesiona na ekran. Pisarz pracuje nad autobiograficznym cyklem powieściowym "Księstwo".

Dodaj komentarz


Trochę nietypowa książka. Trudno ją zaliczyć do określonego gatunku. Opowieść o dojrzewaniu nastolatka podzielona na coś w rodzaju opowiadań prowadzonych przez jego ojca. Prostych opowiadań, bez niepotrzebnego filozofowania. Ludowość tej pozycji też ma swój urok. Postać głównego bohatera bazuje na podaniach i legendach świętokrzyskich. Takie swoiste odwoływanie się do tradycji. Z jednej strony to historia magiczna (bez magii kojarzonej z fantasy). Z drugiej opowieść o życiu.


Napisana prostym, przystępnym, językiem opowieść o dorastaniu. Głównym atutem powieści są legendy stanowiące tło dla wydarzeń. Sama fabuła w pewnym stopniu opisuje dzieciństwo autora, ego problemy. Czytelnik znajdzie tu brutalność, przemoc, miłość, niezrozumienie. Mimo iż, powieść napisane jest niewyszukanym, potocznym językiem, nadaje jej to naturalności i wiarygodności. Treść pozytywnie zaskakuje, zostaje w pamięci i zmusza do zastanowienia nad własnym życiem.


Historia o dojrzewaniu w małej wsi, okraszona legendami świętokrzyskimi. Gdyby nie te podania i legendy byłoby dość standardowo. Ciekawa powieść, ale nie nazwałbym tego fantastyką.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj