ebook Bieguni - Olga Tokarczuk

Bieguni

Literacka Nagroda NIKE 2008

Bieguni to książka odważna, w której Olga Tokarczuk opowiada o sobie i o swoim widzeniu świata.

Rzadko zdarza się obcować z dziełem tej miary, jak Bieguni Olgi Tokarczuk. Tak złożonym i przejmującym. Opowiedzenie jego treści w kilku zdaniach byłoby nadużyciem i sprzeniewierzeniem niezwykłego pomysłu tej powieści. Dlatego – nie uchylając się od swojej roli – zachęcamy do osobistej lektury, gotowej na emocje i myśli, jakie towarzyszą największej literaturze.

„Ta książka stara się być lojalna wobec kakofonii i dysonansu naszego doświadczenia świata, wobec niemożliwości jego ujednolicenia, wobec jego chaosu, rozpadania się i ponownego tworzenia nowych konfiguracji.

Jestem w niej wierna peryferiom, obszarom niedopowiedzianym, zamazanym. Powtarzam w niej własne błędy i wydaje mi się to absolutnie konieczne”.

Olga Tokarczuk

„Bardzo mądre dzieło dojrzałej pisarki”.

Jerzy Jarzębski

Olga Tokarczuk (ur. 1962) - wybitna prozaiczka i eseistka, uhonorowana wieloma nagrodami, . Nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich oraz trzema nominacjami do nagrody literackiej Nike. Trzykrotna laureatka nagrody czytelników Nike. Jej powieść Dom dzienny, dom nocny znalazła się na tzw. krótkiej liście nominowanych do Międzynarodowej Dublińskiej Nagrody Literackiej IMPAC.

Książka nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS

Dodaj komentarz


Bieguni to odłam rosyjskich prawosławnych staroobrzędowców. Autorka pisze zgodnie z ich wiarą. Zbiór ludzkich historii, przemyśleń narratorki i luźnych obrazów z pozoru bez ładu i składu. Niezwykły dziennik z podróży.

Cezary Kolczuga - 19 kwietnia 2013 15:28


Napisana trudnym językiem, uznająca podróżowanie jako jedyną ucieczkę przed złem świata. Na jej stronach odkrywamy, że u podstaw każdej decyzji człowieka leży potrzeba nieustannego ruchu. Lektura wymagająca, ale dająca olbrzymią satysfakcję.

Artem - 26 marca 2013 22:28

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj