ebook Beowulf -  Nieznany

Beowulf

Beowulf to epicki poemat anglosaski, którego autor nie jest znany. Ułożony prawdopodobnie na początku VIII wieku (jedyny rękopis pochodzi z około 1000 roku), jest najstarszym znanym tekstem literatury anglosaskiej. Jest najdłuższym poematem ze wszystkich znanych w dawnym języku angielskim i stanowi w przybliżeniu dziesiątą część całej literatury anglosaskiej. Rękopis nie posiada żadnego tytułu, ale od początku XIX wieku jest on znany jako Beowulf. Akcja toczy się w VI wieku w Skandynawii i zawiera wiele aluzji do innych germańskich legend i bohaterów. Nie ma dowodów, aby kiedykolwiek żył szwedzki książę Beowulf, chociaż niektóre fakty z poematu zostały potwierdzone przez badaczy historii.Poemat posiada ponad trzy tysiące wierszy. Pierwsza część mówi o tym, jak Beowulf przybywa do Danii, aby pomóc tamtejszemu królowi, którego kraj od dwunastu lat jest nękany przez ogra Grendela. Beowulf, z czternastoma towarzyszami, pokonuje potwora, a później również jego matkę, która stara się pomścić syna. W drugiej części, po pięćdziesięciu latach rządów Beowulfa w jego rodzinnym kraju, toczy on swoją ostatnią bitwę, tym razem ze smokiem, który sieje przerażenie wśród jego ludu. Chociaż zdołał go pokonać, to jednak Beowulf sam ginie w walce. Poemat kończy się pogrzebem króla-bohatera.Poemat posłużył za źródło do inspiracji dla wielu książek i filmów, takich jak chociażby Władcy pierścieni Tolkiena, oraz dla filmów Trzynasty wojownik czy Beowulf.

Dodaj komentarz


"Beowulf" jest faktycznie trudną lekturą, ale z odpowiednim podejściem, samozaparciem i cierpliwością każdy czytelnik sobie z nim poradzi. Bardzo ciekawy poemat przenoszący w czasie do okresu rycerzy i smoków. Piękna, lecz wymagająca lektura nie będzie łatwą rozrywką i na pewni nie jest to poemat dla każdego. Świetnie czyta się w oryginale - można dokładnie zapoznać się z językiem staroangielskim, doskonała dla studentów filologii angielskiej. Polecam.


"Beowulfa" czyta się ciężko, ale w sumie nie ma się co dziwić - stare to trochę. Jednocześnie jest to poemat arcyciekawy, a opisane w nim historie wciągają. Polecam.


To bardzo wymagająca lektura, która nie wszystkim się spodoba. Nie każdy też da radę przebrnąć przez ciężki język, ale dla zainteresowanych tematyką nie będzie to problem.


Polecam....zostawić to dla prawdziwych amatorów gatunku. Lektura naprawdę wymagająca i nie przynosząca satysfakcji, która mogłaby rekompensować wysiłek.


Choć "Beowulf" nie jest lekturą łatwą, jednak na pewno wartościową. Mity, wierzenia i legendy skandynawskie wabią tajemnicą, mroczną magią i postaciami wojowniczych wikingów. Historia Beowulfa wciąga i intryguje. Polecam.


Ten poemat to wyzwanie. Nieco żartobliwie powiem "dla masochistów". Inspiracje jednak można czerpać bogate.

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj