ebook Ziemia obiecana - Władysław Reymont

Ziemia obiecana

Władysław St. Reymont, Ziemia obiecana, Tom II, nakładem Gebethnera i Wolffa, Warszawa [ok 1920]

Dodaj komentarz


Powieść Reymonta osadzona w rozwijającej się XIX wiecznej Łodzi. Historia Karola Borowieckiego, Maksa Bauma, Moryca Welta i ich życiowych wyborów. Opowieść o wielkich nadziejach i tytułowej ziemi obiecanej – miejscu sukcesu. Całość jest wiarygodna i realistyczna. Czyta się umiarkowanie lekko ze względu na specyficzny styl autora. Jeśli ktoś chce poznać (w pewnym sensie) historię o rozwoju jednego z większych miast naszego kraju niech przeczyta.

YoAnna - 31 maja 2013 19:09


Rozwijające się szybko miasto, w tym przypadku Łódź, przyciąga wszystkich, którzy chcą się wzbogaci. Swojej szansy na sukces szuka tu trzech przyjaciół - Polak, Żyd i Niemiec. Reyomnt na kartach swej powieści ukazał drapieżnie rozwijające się miasto, które prędzej czy później nie oszczędzi nikogo, ani niczego. Jeśli ktoś ma ochotę zagłębić się w powieść o krwiożerczym kapitalizmie, niech przeczyta „Ziemię obiecaną”.

YoAnna - 31 maja 2013 19:09


Zraziłam się do twórczości Reymonta po lekturze "Chłopów". Po "Ziemię obiecaną" sięgnęłam tylko dlatego, bo oglądałam wcześniej (skądinąd dobry) film w reżyserii Wajdy. Powieść pozytywnie mnie zaskoczyła. Historia trzech przyjaciół, którzy założyli w Łodzi pod koniec XIX wieku fabrykę tekstyliów, ich perypetie życiowe (zawodowe i prywatne) niepostrzeżenie mnie wciągnęła. Być może to zasługa języka, który nie jest tak rozwlekły jak w "Chłopach".

Doris - 10 maja 2013 16:50


Trzej przyjaciele Karol Borowiecki - Polak, Maks Baum - Niemiec i Maurycy Welt - Żyd postanawiają zarabiać na życie produkcją tkanin i w tym celu chcą wybudować fabrykę. Akcja dzieje się w XIX Łodzi, a przed młodymi mężczyznami tylko piętrzą się problemy, Czy uda im się spełnić swoje marzenia, czy nadal pozostaną przyjaciółmi? Czy będzie to ich ziemia obiecana? Bardzo dobra książka Reymonta, napisana przepięknym językiem, zaskakująco szybko się czyta, fantastycznie obrazuje miasto i całą epokę. W porównaniu z "Chłopami" jest o wiele lepsza. Polecam.

Pharea - 10 maja 2013 12:19

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj