ebook Podszepty pychy. Opowiadania - Joanna Stańda

Podszepty pychy. Opowiadania


Podszepty pychy to książka zabierająca czytelnika do czterech różnych światów. Bohaterowie dwóch pierwszych opowiadań żyją w świadomości, że dzięki rewolucji technicznej posiedli atrybuty boskiej władzy do kreowania nowego rodzaju istnień, a przynajmniej decydowania o kształcie ich egzystencji. Bohaterów dwóch następnych opowiadań łączy potrzeba bycia zauważonym, docenionym lub po prostu kochanym. Pragną bliskości drugiego człowieka, ale w rzeczywistości, w której przyszło im żyć te proste, naturalne uczucia nie mogą być zaspokojone. Niewątpliwie autorka stworzyła intrygujące opowiadania, zawierające wiele spostrzeżeń odnoszących się do codziennego życia ludzi, ich wzajemnych relacji, marzeń i pragnień w całkiem nowej rzeczywistości, w której dominuje myśl innowacyjna i wszechobecna technologia. Ale czy dusza człowieka może być zastąpiona przez zaprogramowaną wersję istnienia, a miłość przez ścisłe procedury?

Już w szkole średniej Joanna Stańda - autorka książki - przejawiała zainteresowanie literaturą. Pisała opowiadania głównie z pasji i dla przyjemności. Debiutowała w 1995 r. opowiadaniem "Siła kamiennego lwa" w konkursie literackim, organizowanym przez wrocławską redakcję „W kręgu Kieszkówki”. Od tego czasu nadal uczestniczy w konkursach literackich. Dwukrotnie zdobyła pierwszą nagrodę, wielokrotnie nagrodzona wyróżnieniem. W 2008 r. opublikowano jej opowiadanie "Nowina" w pracy zbiorowej pt. "Baśnie i legendy o Płocku". Drugą pasją jej życia są dalekie podróże, z których czerpie literackie inspiracje.

Dodaj komentarz


Bohaterowie książki Podszepty pychy to zwerbowani użytkownicy którzy odsuwają od siebie krzywdzącą prawdę kim są i mamią się kłamstwem kim mogą być pod warunkiem, że ich zachowania będą zgodne z ogólnie przyjętym trendem wielkich korporacji. Na użytek tych ostatnich każdemu nowo narodzonemu dziecku zwerbowanego uczestnika planetarium obowiązkowo nadawana jest elektroniczna metryczka konsumenckich potrzeb i zachowań. Niewątpliwie Podszepty pychy to cztery wymiary przyszłej rzeczywistości, ale czy bardzo odległej?

Aga Mazur - 12 listopada 2013 08:42

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj