ebook Małżeństwo po szwedzku - Krystyna Ylva Johansson

Małżeństwo po szwedzku

Małżeństwo po szwedzku to poruszające wyznania Polki, która w siermiężnych czasach socjalizmu decyduje się na małżeństwo z poznanym korespondencyjnie Szwedem. Bez pieniędzy i ze skromnym doobytkiem wyrusza na północ Szwecji, gdzie spodziewa się życia w spokoju i dobrobycie. Na lotnisku wita ją dziwny starszy mężczyzna, który rozklekotanym samochdem wiezie ją nie do obiecanej w listach willi, lecz do skromnego ,zapuszczonego domu. Krystyna próbuje przystosować się do nowych warunków, ale skąpstwo i dziwactwa męża zaczynają ją niepokoić. Bariera językowa wzmaga jeszcze uczucie obcości, a tajemnicze zachowanie męża i mroczna okolica budzą w niej poczucie zagrożenia. Nie ma pieniędzy na powrót do Polski, więc musi walczyć o przetrwanie w obcym, nieprzyjaznym środowisku. Nie może też odejść od męża, bo jako jego prawowita małżonka nie uzyskałaby żadnej pomocy socjalnej.

Oparta na faktach powieść ukazuje gorzki smak emigracyjnego życia, burzy wyidealizowany mit Szwecji jako państwa dobrobytu i pokazuje różnice kulturowe pomiędzy naszymi krajami.

Dodaj komentarz


Kiedy po raz pierwszy przeczytałam o tej książce postanowiłam, że muszę ją koniecznie przeczytać, w końcu chodziło tutaj o kobieca solidarność. Książka ta jest oparta na faktach, co jak dla mnie czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Bohaterka opowiada w niej o swoich przygodach, a raczej walce o przetrwanie po tym jak zawarła małżeństwo z dziwnym Szwedem- wszystko po to, żeby wyrwać się z socjalistycznej Polski. Jest to naprawdę poruszająca opowieść. Polecam.

Tralalalalalala - 27 czerwca 2013 16:36

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj