ebook Alicja w krainie iluzji - Anna Skrzyniarz

Alicja w krainie iluzji


"Alicja w krainie iluzji" to powieść psychologiczna. Autorka splotła w niej własne przeżycia z doświadczeniami napotkanych za granicą rodaków, tworząc zarys psychologiczny młodej Polki, marzycielki i idealistki, która w miarę dorastania w zderzeniu z polską i emigracyjną rzeczywistością zmienia się nie do poznania.

Po pobycie w Niemczech i Szwajcarii, Alicji w końcu udaje się spełnić własne marzenia. Z małej wioski przenosi się do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia i pracę jako kelnerka. Ciągle odczuwa jednak spory niedosyt związany z jej wizją szczęścia. W trakcie świątecznego urlopu zimowego, w ramach dwutygodniowego zastępstwa koleżanki, wyjeżdża do Anglii, i tam właśnie rozgrywa się główna akcja, w której od czasu do czasu pojawiają się zapisane w pamiętnikach wspomnienia, które mają ułatwić poznanie i zrozumienie zachowań bohaterki (jej dzieciństwo, dojrzewanie, praca w Niemczech i Szwajcarii). Oszukana przez koleżankę trafia do niezwykle osobliwej, londyńskiej kafejki towarzyskiej. Ku jej zaskoczeniu, wbrew własnym przekonaniom, to właśnie w tym miejscu bez pamięci zakochuje się w pewnym mężczyźnie, co bardzo komplikuje jej życie.

Dodaj komentarz


Jest to książka opowiadające losy młodej dziewczyny, pochodzącej z małej wsi w Polsce, która od najmłodszych lat miała marzycielski i romantyczny stosunek do życia. W miarę dorastania tytułowa bohaterka przekonuje się że jej marzenia trudniej spełnić niż się zdawało a kiedy w końcu do tego dochodzi w ten czy inny sposób życie rozczarowuje i sprawia że czuje się wypalona, samotna i smutna. W powieści tej losy bohaterki opisywane w kolejnych etapach przeplatają się z zapiskami z jej pamiętnika.

Aga Mazur - 3 września 2013 10:07

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj