ebook Tortilla Flat - John Steinbeck

Tortilla Flat

W niewielkim miasteczku Monterey, tuż po zakończeniu I wojny światowej żyje grupa paisanos, potomków hiszpańskich konkwistadorów. To lekkoduchy, których łączy głęboka pogarda do pracy, żyją więc z grabieży i resztek wyżebranych w restauracjach. Czas upływa im głównie na spaniu, zalecaniu się do kobiet i walce o najcenniejszy kruszec, czyli wino. Głównym bohaterem powieści jest Danny, mieszkający w dzielnicy Tortilla Flat, którego dom staje się miejscem spotkań jego przyjaciół, wiecznie głodnych jadła i przygód: Pilona, Pablo, Jezusa Marii, Wielkiego Joe Portugalczyka i Pirata.

Adaptując na własny użytek tematy i konstrukcję legend o królu Arturze, Steinbeck stworzył w kalifornijskim miasteczku prawdziwy Camelot i zasiedlił go barwną gromadą rycerzy o manierach rodem z Rabelais’go.

John Steinbeck (1902 – 1968) – amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to „Grona gniewu”, „Myszy i ludzie” i „Na wschód od Edenu”.

W 1942 roku „Tortilla Flat” została przeniesiona na wielki ekran. W filmie wyreżyserowanym przez Victora Fleminga zagrał m.in. Spencer Tracy.

Dodaj komentarz


Całkiem przyjemna lektura, ale myślę, że bardziej pasuje ona do działu dla młodzieży, ale oczywiście mogę się mylić. Fabuła nie jest co prawda wyszukana, jest po prostu lekka i przyjemna, aż miło się czyta. Bohaterowie jak dla mnie zostali przedstawieni w zabawny sposób. Na podstawie tej powieści nakręcono również film. Bohaterowie książki starają się po prostu robić jak najmniej i żyć, godna podziwu postawa, kto by tak nie chciał. Polecam tę książkę.

Tralalalalalala - 25 czerwca 2013 22:46


Klasyk w czystej formie. Właściwie wstyd nie znać. John Steinbeck opowiada historię przyjaciół (podejrzanych facetów o nieco zagmatwanej przeszłości), którzy żyją z drobnych kradzieży i parają się wszystkim byle tylko odpoczywać i nie pracować (np. zebrają). Dużo piją, często się spotykają, często też "polują" na kobiety. Opowieśc o pijackich wyczynach tych kilkorga przyjaciół ma jednak drugie dno i niesie ze soba przesłanie. Dobra ksiażka, zmusza do refleksji nad własnym życiem i moralnością.

Pharea - 5 czerwca 2013 11:51

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj