ebook Operacja Kustosz - Jolanta Maria Kaleta

Operacja Kustosz


„Operacja Kustosz” to powieść sensacyjna, w której Autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości – tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Sam tytuł sugeruje, i słusznie, że motorem wydarzeń jest operacja służb specjalnych o kryptonimie ‘Kustosz’, której celem było odnalezienie złota, dzieł sztuki i innych tzw. skarbów ukrytych przez nazistów na terenie Dolnego Śląska, w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

Fabuła wciąga od samego początku, a książkę czyta się szybko, z niekłamaną przyjemnością, chcąc jak najprędzej poznać ciąg dalszy wydarzeń. Wraz z bohaterami Czytelnik przeszukuje podziemia zrujnowanych pałaców, penetruje ciemne jaskinie, bunkry, kazamaty srebrno-górskiej twierdzy, szpera w magazynach enerdowskich ministerstw, prowadzi skomplikowane pertraktacje z podejrzanymi typkami, a nawet płynie statkiem na bałtycką wyspę Hiddensee.

Mocną stroną powieści jest nie tylko wartka akcja i dobrze skonstruowana intryga, ale także postaci głównych bohaterów. Każdy z nich ma własną przeszłość, która go ukształtowała, ulega zwykłym ludzkim namiętnościom, ponosi koszty błędnych decyzji. Ponieważ gra toczy się o najwyższą stawkę dochodzi do zbrodni, zdrady, oszustwa, ale także narodzin gorącej, prawdziwej miłości.

Dodaj komentarz


Obecność na liście bestsellerów oznacza tylko jedno – dobrą sprzedaż. Nie mówi nic o zawartości książki. Mnóstwo ludzi kupuje zasugerowana nazwą „bestseller” a potem żałuje. Do takich książek podchodzę ostrożnie. I słusznie bo „Operacja Kustosz” nie jest dobrą powieścią. To przeciętne czytadło z akcją osadzoną w czasach PRL. Akcja mało porywająca, trudno się „wciągnąć”. Może inne książki autorki są lepsze.

Doris - 31 maja 2013 18:11


Tytuł przypomniał mi cykl o Panu Samochodziku, ale mylne to wrażenie, gdyż nawiązuje on do kryptonimu operacji. Książka ogólnie wypada dość pozytywnie. Czytelnik dostaje odpowiednią dawkę sensacji, intryg i tajemnic, a to wszystko osadzone w naszej polskiej, szarej rzeczywistości czasów PRL. Autorka stosunkowo wiernie oddała na kartach swej powieści ówczesną rzeczywistość. Czyta się dobrze, polecam fanom sensacji osadzonej w tamtych czasach.

YoAnna - 26 maja 2013 19:25


Dość przeciętna powieść sensacyjna z akcją osadzoną w PRL. Temat znany i ciągle wywołujący emocje. W książce jednak jakoś tych emocji nie odnalazłem. Akcja też nie zachwyca swoim tempem.

Cezary Kolczuga - 16 kwietnia 2013 22:58

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj