ebook Old Shatterhand - Karol May

Old Shatterhand

"Niedaleko na zachód od miejsca, gdzie stykają się granice trzech północnoamerykańskich stanów Dakota, Nebraska i Wyoming, jechali któregoś dnia dwaj jeźdźcy, których wygląd w każdym innym zakątku świata budziłby niezawodnie sensację. Postacie różniły się znacznie. Figura jednego, wybujała ponad dwa metry, była przeraźliwie wychudzona, natomiast drugi był znacznie niższy, ale za to tak gruby, że kształtem niewiele się różnił od kuli. Mimo to, oblicza obu myśliwych wypadały mniej więcej na jednym poziomie. Fakt ten, na pozór niepojęty, tłumaczy się tym, że mały dosiadał wysokiego, silnego kłusaka, wysoki zaś siedział na mule niskim, wątłym na pozór. Stąd też rzemienie, które małemu grubasowi zastępowały strzemiona, nie sięgały nawet do brzucha rumaka, podczas gdy długi obywał się bez strzemion, albowiem nogi jego wisiały tak nisko, że mogły dosięgnąć ziemi, choć jeździec nie schodził z siodła." (fragment)

Dodaj komentarz


Karol May pisał swoje powieści siedząc w więzieniu, o czym niewielu spośród jego czytelników wie. Tym razem Old Shatterhand i jego wierny przyjaciel Winnetou ruszają na północ, na ziemię plemienia Siouxów, czyli inaczej mówiąc Dakotów, by uwolnić z ich rąk swojego przyjaciela, trapera Pogromcę Niedźwiedzi. Przyzwoita powieść dla dzieci i młodzieży, polecam gorąco. Czytałem Karola Maya w szkole podstawowej i była to doskonała rozrywka.

M K - 2 lutego 2014 12:08


Starego Shatterhanda i Indiańca przygód ciąg dalszy. Cudowna powieść przygodowa, nie da się jej nie uwielbiać. Stoi na półce, czeka na brata, a ja czasem po nią sięgnę.

Aleksandra Skibińska - 19 kwietnia 2013 21:09


W sumie są to przygody dwóch przyjaciół tak jak w "Winnetou". Tym razem jednak na plan pierwszy wybija się Old Shatterhand. Dziki Zachód, traperzy, Indianie, przygoda. Dobra literatura młodzieżowa.

Cezary Kolczuga - 19 kwietnia 2013 15:43

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj