Międzyrzecz

To już siódma książka Piotra Ibrahima Kalwasa, która jest opowieścią o zwodniczej naturze znaków, wśród których człowiek porusza się przez całe życie, wśród których błądzi, przez które cierpi i których pożąda, sam stając się takim znakiem-rzeczą w picatriksie świata. I sam, jak inne znaki, budzi u jednych fascynację, a wstręt bądź nienawiść u innych. „Międzyrzecz” nie ma w sobie nic z nudnego traktatu. Kipi od emocji i uczuć: lęk, groza metafizyczna, patos spotykają się w niej z zachwytem urodą świata i dziecięcym pragnieniem niespodzianki i gry. Zapewnia więc rozmaitość doznań w pasjonującej podróży przez wielorakie stany ducha, czasy i krainy; symbole święte bądź przeklęte, znane z kultury judaistycznej, arabskiej i chrześcijańskiej, prowadzą w niej ze sobą dialog, szukają harmonii, która jednak rozpada się raz po raz, oscylując między apokalipsą a kabałą.

Opowieść, wzbogacona przez ilustracje, staje się rodzajem labiryntu, próbą rozwiązywania zagadki życia i śmierci, wierności i zdrady; szyfrem ludzkiego losu.

Dodaj komentarz


Nie mogę zrozumieć czemu ta książka znalazła się wśród pozycji dla dzieci. Ma ona charakter refleksyjny i myślę, że jest dość ciężka do zrozumienia dla wielu osób. Lektura tego typu książki może dać każdemu z nas wiele do myślenia, skłania do refleksji nad naszym życiem i wszystkim tym co nas otacza. Ciekawa pozycja, szczególnie dla osób, które lubią książki filozoficzne. Książka ta jest naprawdę warta przeczytania, jest zupełnie inna niż pozostałe, ma w sobie coś wyjątkowego.

Tralalalalalala - 25 czerwca 2013 21:54

  Pobierz fragment (ePub)   lub czytaj